Czy chodzisz z dzieckiem do biblioteki?

Współczesne biblioteki są sercem lokalnych społeczności. Ich oferta jest ciekawa, zróżnicowana i wciąż aktualizowana, można w nich bardzo miło i kreatywnie spędzić czas.

Dzisiejsze biblioteki to atrakcyjne centra kultury, w których nie tylko pasjonaci czytania chętnie spędzają czas. Jeśli myślicie, że zabieranie malucha do biblioteki mija się z celem, zaskoczę was - większość dzieci uwielbia takie miejsca.

Są dla nich pełne tajemnic, zagadek, zakamarków. Każda kolejna wizyta w bibliotece staje się bardziej intrygująca i ciekawa. Dzieje się tak dlatego, że dziecko stopniowo uczy się obcowania z literaturą dokładnie w taki sam sposób, jak np. jazdy na rowerze. Na początku nauka bywa trudna. Zazwyczaj odbywa się w asyście rodzica biegającego za maluchem i dopiero w miarę zdobywania umiejętności, staje się źródłem przyjemności.

Tak samo jest z czytaniem. To umiejętność, ale również nawyk, który warto w dziecku zacząć wyrabiać od pierwszych miesięcy życia. Czytelnikiem nie zostaje się od razu po przeczytaniu pierwszej książki. Droga do wykształcenia u dzieci nawyku regularnego czytania i miłości do książek
wymaga zaangażowania i czasu. Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ jest to cenny posag,  jaki rodzic może dać dziecku na całe życie.

Wizyty w bibliotece i wypożyczanie książek rozwijają u dzieci także wiele przydatnych umiejętności, takich jak podejmowanie samodzielnych decyzji i odpowiedzialność za wypożyczone pozycje. Dzieci przyzwyczajają się do szukania wybranych tytułów najpierw w darmowych zbiorach bibliotek, a dopiero później na półkach księgarni.

Wielu osobom biblioteki kojarzą się regałami pełnymi książek, ciszą i panią wpisująca do kart wypożyczane i zwracane pozycje. Tak było kiedyś.

Świat idzie naprzód i współczesne biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie książek - to centra dostępu do kultury i wiedzy, miejsca ciekawych wydarzeń oraz inspirujących spotkań.

Biblioteka dla małych i dużych

Książki możemy wybrać z dzieckiem samodzielnie z bogatego księgozbioru (zarówno książki papierowe, jak i e-booki wraz z czytnikiem), ale możemy też poprosić o pomoc doświadczonego bibliotekarza, który zaproponuje tytuł odpowiedni do wieku i zainteresowań malucha. Dziś każda biblioteka posiada też swoją stronę internetową i rezerwacji możemy dokonywać przez internet, a książki odbierać nawet w książkomatach. Ale to nie wszystko.

W bibliotekach publicznych, nawet tych w najmniejszych miejscowościach, organizowane są zajęcia plastyczno-artystyczne dla dzieci, spotkania z autorami książek, teatrzyki, wystawy i wiele innych aktywności. Dorośli mogą skorzystać ze spotkań ze specjalistami z dziedziny rozwoju i potrzeb najmłodszych oraz znaleźć szereg podpowiedzi i inspiracji, jak aktywnie wykorzystać czas z dzieckiem, aby rozwijać jego talenty. Dla seniorów biblioteki organizują m.in. kursy języków obcych czy obsługi komputera.

Biblioteki bywają także ośrodkami multimedialnymi, wyposażonymi w sprzęt pozwalający prowadzić zajęcia z robotyki czy programowania. Organizują pokazy filmów powiązane z dyskusją na ich temat. Oferta jest zaskakująco szeroka i inspirująca.

Co ważne, wszystkie zajęcia prowadzone w ramach działania bibliotek są bezpłatne, ponieważ realizują misję społeczną tych placówek. Koniecznie sprawdźcie ofertę placówek w waszej okolicy, myślę, że będziecie miło zaskoczeni.

Nie tylko książki

Nie należy zapominać o bibliotekach cyfrowych. Jest ich obecnie ponad 200.

Co można w nich znaleźć poza książkami? Rękopisy, autografy, czasopisma, fotografie, rysunki, pocztówki, nuty, mapy, filmy i wiele innych zbiorów.

Oprócz książek większość bibliotek ma w swojej ofercie gry planszowe, więc każdy na pewno znajdzie dla siebie coś interesującego.

Współczesne biblioteki są sercem lokalnych społeczności. Ich oferta jest ciekawa, zróżnicowana i wciąż aktualizowana, można w nich bardzo miło i kreatywnie spędzić czas. Najważniejsze jednak jest to, że zabierając małe dziecko do biblioteki sprawiamy, że miejsce to będzie mu się kojarzyło z czymś przyjemnym i na pewno chętnie tam wróci, będąc starszym. Nikt także nie odbierze nam wspólnie spędzonego z czasu i pasji do czytania książek, którą w nim wtedy zaszczepimy.

młoda kobieta trzymająca otwartą książkę patrzy na regał z książkami