Czy książka może zainspirować dziecko?

Treść ulubionych książek staje się inspiracją do zabaw i wymyślania własnych historii. Dzieci wcielają się w ulubione postacie, mówią ich głosami, rysują je lub „przerabiają” swoje zabawki w taki sposób, żeby przypominały ulubionych bohaterów.

Dzieci uczą się poprzez obserwację. Jeżeli widzą czytających dorosłych, jeżeli w domu jest bogaty księgozbiór, a wizyta w księgarni jest dla nich równie pasjonująca, jak ta w sklepie z zabawkami, jesteśmy na dobrej drodze do wychowania przyszłego bibliofila.

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko w przyszłości samo sięgało po książki, czytajmy mu regularnie już od wczesnego dzieciństwa. Głośne czytanie książek jest bardzo lubiane przez dzieci i pozostaje w ich pamięci jako miłe wspomnienie na całe życie. Rozwija wyobraźnię dziecka oraz daje początek odnajdywania przyjemności w poznawaniu literatury. Uczy umiejętności śledzenia akcji, identyfikacji z bohaterami, zaciekawienia opisywaną historią. To wszystko sprawia, że rozwijamy w dziecku postawę zaangażowania w lekturę, a tym samym budzimy potrzebę samodzielnego sięgania po książki w przyszłości.

Pierwsze lektury

Małe dzieci mają swoje ulubione książki. Często proszą o ponowne czytanie tej samej lektury, choć bywa, że znają na pamięć jej treść. Możliwość samodzielnego wyboru książki jest dla malucha wielką przyjemnością i dobrym nawykiem.

Obok głośnego czytania innym rodzajem kontaktu z książką w tym wczesnym okresie jest samodzielne przeglądanie książeczek przez dziecko, zapoznawanie się z ilustracjami i na ich podstawie wyobrażanie sobie opisanych historii.

Panuje przekonanie, że występują różnice pomiędzy dziewczynkami i chłopcami związane z tematyką ulubionych książek. Często możemy spotkać się z opinią, że dziewczynki gustują w tekstach o księżniczkach i baletnicach, a chłopcy wolą historie przygodowe i humorystyczne. Nie jest to prawda. Dzieci mają otwarte umysły i chętnie czytają książki z różnorodnymi bohaterami.

Pamiętajmy, że na początku to my, dorośli, wybieramy książki, dlatego czytajmy dzieciom te wartościowe i z pięknymi ilustracjami, nie dzielmy ich ze względu na płeć.

 

Książkowe inspiracje

Treść ulubionych książek staje się inspiracją do zabaw i wymyślania własnych  historii. Dzieci wcielają się w ulubione postacie, mówią ich głosami, rysują je lub „przerabiają” swoje zabawki w taki sposób, żeby przypominały ulubionych bohaterów. Lektura staje się inspiracją nie tylko do rozwoju wyobraźni, zabawy, ale także do rozwijania sprawności manualnej dziecka.

U dzieci w wieku przedszkolnym rodzą się pierwsze pasje - maluchy stają się miłośnikami dinozaurów, strażaków czy podwodnego świata. Jest to najlepszy moment, żeby zabrać dziecko do biblioteki, pokazać mu, że może samo wybierać swoje lektury. Obserwując wybory dziecka, dowiemy się, jakie tematy je interesują.

Często to właśnie lektury z dzieciństwa są początkiem rozwoju późniejszych zamiłowań i pasji na całe życie. Książki i opisane w nich historie uczą i przekazują wartości. Pozwalają dziecku dokonywać pierwszych wyborów dotyczących tego, kim chcą zostać w przyszłości. Chęć bycia podróżnikiem, kosmonautą, lekarką czy śpiewaczką może zrodzić się z lektury ulubionej książki.

Między dzieciństwem a dorosłością

Gdy dzieci są starsze, zmienia się także ich gust czytelniczy. Zaczynają dokonywać samodzielnych wyborów książkowych, kierując się przy tym głównie opinią rówieśników. Pamiętajmy, aby nie narzucać dzieciom wybranych przez siebie tytułów, gdyż może to jedynie zrazić je do czytania.

Około 12. roku życia, dzieci - głównie chłopcy - zaczynają mniej czytać. Wtedy często rodzi się fascynacja fantastyką, a także poznawanie nowych gatunków. Dla takich czytelników powstała kategoria Young Adult (YA), skierowana do młodzieży.

Książki YA są wstępem do literatury dla dorosłych. Nastolatki znajdą w nich bohaterów podobnych do siebie, z przygodami i problemami, z którymi mogą się utożsamiać. Często to właśnie w książkach znajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania, to w nich będą znajdowały spokój i wytchnienie.

Najlepiej, gdybyśmy jako rodzice na każdym etapie byli na bieżąco z lekturami naszych pociech. Dzięki temu łatwiej będzie nam wspierać je w trudnych momentach i pomagać w rozwoju na innych płaszczyznach.