Czytelnicze materiały graficzne

Pobierz czytelnicze materiały NPRCz 2.0 

Baza materiałów NPRCz 2.0, służących wzmacnianiu postaw czytelniczych, będzie systematycznie rozbudowywana.

 

Aktualnie znajdują się w niej grafiki z bohaterami literackimi, którzy są znani z lektur szkolnych, ale i popularnych pozycji książkowych ostatnich lat, np. Bohun, Romeo i Julia, Mikołajek, czy Jaskier.

 

To także liczne ilustracje, w których książka występuje w różnych kontekstach codziennego życia – jest główną atrakcją w czasie wakacyjnej podróży, bawi, uczy, a nawet inspiruje podczas domowej lektury czy staje się „najlepszą przyjaciółką” dzieci i młodzieży.

 

Dla najmłodszych NPRCz 2.0 przygotowało natomiast kolorowanki nawiązujące do znanych bohaterów literackich, takich jak: Hermiona, Mały Książe, czy Ania z Zielonego Wzgórza oraz scenki rodzajowe z książką.  

 

Materiały do pobrania:

 

 

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.