Konferencja dla beneficjentów BLISKO w Gdyni, 7-8.06.2022

Konferencja dla beneficjentów BLISKO w Gdyni

Beneficjenci dwóch naborów konkursu dotacyjnego BLISKO spotkali się na konferencji w Gdyni w dniach 7-8.06.2022 r.

 

Bibliotekarze i bibliotekarki z całej Polski mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi wynikami badań dotyczących promocji czytelnictwa, zastanowienia się nad istotą „trzeciego miejsca” oraz zainspirowania się przykładami działań innych instytucji. Podczas warsztatu sieciującego uczestnicy wymienili się doświadczeniami i refleksjami związanymi z realizacją BLISKO. Drugiego dnia konferencji podzielili się na grupy, aby w 5 filiach Biblioteki Gdynia oraz Stacji Kultura – Biblioteka Rumia pracować metodą service design nad projektowaniem oferty dla różnych grup odbiorców. 

 

Konferencja była częścią wsparcia szkoleniowego dla beneficjentów konkursu dotacyjnego BLISKO realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach NPRCz 2.0. Współorganizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni.

 

 

 

 

Fot. Marcin Krokowski

 

 

 

 

 

 

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.