Mapping oraz czytanie na trawie w Królikarni

Mapping oraz czytanie na trawie w Królikarni

11 czerwca 2022 r. odbył się mapping – niezwykły spektakl dźwięku i światła, a także cykl wydarzeń w parku przed Królikarnią w Warszawie. 

 

Wyjątkowe widowisko ożywiło budynek Królikarni. Do realizacji pokazu wykorzystano technologię videomappingu 3D, dzięki której trójwymiarowy obraz wpisał się w architekturę budynku muzeum i otaczającej go przestrzeni parku. Uczestnicy mieli możliwość towarzyszyć Xaweremu i jego przyjacielowi Molu Książkowemu w odkrywaniu korzyści z czytania.

 

Obecne były również różnego rodzaju strefy, takie jak: chilloutu czy wymiany książek. Gośćmi wydarzenia byli: Antek Smykiewicz, Ewa Gawryluk, Katarzyna Majgier, Barbara Supeł, Buslav oraz Wojtek Urbański z zespołu Rysy. Można było nie tylko porozmawiać z artystami, ale i posłuchać ich czytania. 

 

 

Dla aktywnych przygotowana była strefa grania w boule oraz gra terenowa w obrębie parku.

Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło również dla wszystkich uczestników wystawę ,,CYRK” w budynku Królikarni. 

 

 

 

 

 

 

Fot. Marcin Krokowski

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.