Czytanie na Trawie w Kancelarii Premiera Rady Ministrów [FOTORELACJA]

01.06.2024
„Czytanie na trawie”, „Kaszubskie i śląskie”, „Barwy wspólne” – za nami Dzień Dziecka wypełniony atrakcjami w ogrodach Kancelarii Premiera Rady Ministrów.
1 czerwca, sobota, Warszawa, godz. 9:20, al. Ujazdowskie w okolicy Łazienek Królewskich zaczynają wypełniać się ludźmi. Rodzice ze swoimi pociechami ustawiają się w kolejce do wejścia na teren KPRM. Tuż przed godziną rozpoczęcia obchodów Dnia Dziecka przy bramie jest już bardzo tłoczno i wesoło. Świeci słońce, uśmiechnięte rodziny czekają na rozpoczęcie wydarzenia „Bajkowy ogród”, czyli Dnia Dziecka w KPRM.

Wybiła godz. 10:00. Premier Donald Tusk otwiera bramę i uroczyście zaprasza wszystkich Małych i Dużych do świętowania.

Atrakcji była moc! Sport, występy taneczne, pszczelarstwo, Pan Kleks, wojskowe pojazdy, kopalnia węgla i wiele innych, a wśród nich królestwo książek, czyli „Czytanie na trawie” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

W naszej strefie dzieci mogły poznać sztuczkę niewidzialnego pisma, które pod wpływem ognia stawało się widzialne, przygotować ekologiczne zakładki i poznać nowe słowa. Towarzyszyły nam oczywiście książki, te ustawione w skrzynkowych biblioteczkach dopasowanych do wzrostu młodszych Czytelników, i te rosnące na drzewach i wśród kwiatów, które sprawiały, że „Czytanie na trawie” kojarzyło się z radością i przyjemnością, bajkowym czasem spędzonym z najbliższymi.

Nieopodal, strefy „Barwy wspólne” oraz „Kaszubskie i śląskie” Narodowego Centrum Kultury, które wypełnione były kolorami, muzyką i śpiewem,  gdzie nowoczesność łączyła się z tradycją.

Świętowania i dobrych humorów nie zdołała nawet popsuć kapryśna pogoda. Pomimo serii emocjonujących wymian deszczowych chmur ze słońcem na niebie, „Czytanie na trawie” przebiegło w świetnej czytelniczej atmosferze. Dziękujemy wszystkim Czytelnikom, małym i dużym, którzy byli tam razem z nami.

Fot. Narodowe Centrum Kultury/Tomasz Mateusiak

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.