Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Chociczy

26.01.2024
26 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki w Chociczy, która jest filią Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Inwestycja została dofinansowana ze środków „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, czyli Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, którym kieruje Instytut Książki.
Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 2 mln 200 tys. zł, z czego 1 mln 100 tys. zł liczy dofinansowanie uzyskane przez bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W ramach inwestycji budynek dawnej szkoły został zaaranżowany na potrzeby biblioteki, która obecnie łączy stare z nowym. We wnętrzach wykorzystujących ceglaną architekturę obecnie znajduje się nowoczesna wypożyczalnia dla dorosłych, pomieszczenie z książkami, grami i zabawkami dla dzieci, pracownia z kuchnią, duża sala spotkań oraz stanowiska komputerowe. Użytkownicy biblioteki będą mogli nie tylko cieszyć się prawie czterokrotnie większą siedzibą, ale także korzystać z odświeżonego tarasu i skweru przed budynkiem.

Jednym z najważniejszych elementów inwestycji jest zaznaczenie obecności lokalnej kultury w otoczeniu siedziby biblioteki - jej odwiedzający będą mogli obejrzeć przygotowaną w środku ekspozycję poświęconą lokalnej historii i sztuce rękodzieła.

fot. Instytut Książki/Szymon Gruchalski

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.