Spotkanie informacyjne dla nowych beneficjentów Infrastruktury bibliotek

Spotkanie informacyjne dla beneficjentów Infrastruktury bibliotek

Po zakończeniu procedury odwoławczej od wyników 2. naboru wniosków do „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” Instytut Książki organizuje spotkanie informacyjne dla nowych beneficjentów.

 

Spotkanie odbędzie się 16 sierpnia br. o godz. 12:00 za pośrednictwem platformy Zoom.

 

W trakcie spotkania pracownicy IK przypomną najważniejsze zagadnienia regulaminowe, przekażą informacje dotyczące realizacji zadania (w tym te dotyczące wypłaty dofinansowania), postarają się odpowiedzieć na pojawiające się pytania i wątpliwości.

 

W spotkaniu mogą wciąć udział nie tylko bibliotekarki i bibliotekarze, ale również pracownicy urzędów gmin czy przedstawiciele władzy samorządowej.

Instytut Książki zachęca do udziału w spotkaniu także beneficjentów poprzedniego naboru, którzy nie mieli okazji czy możliwości uczestniczyć w spotkaniach tego typu.

 

Chcemy, żeby spotkanie było szansą na wymianę doświadczeń, planowany jest czas na swobodną dyskusję.

 

Chętni do udziału w spotkaniu (online) powinni przesłać zgłoszenie na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl – wystarczy wysłać wiadomość o temacie „Zgłoszenie – spotkanie dot. Infrastruktury bibliotek 2021-2025”.

 

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.