Trwa II nabór wniosków do konkursu w ramach NPRCz 2.0, Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”

Trwa II nabór wniosków do konkursu w ramach NPRCz 2.0, Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.

Nabór potrwa do 21 lutego 2022 r. i dotyczy zadań rozpoczynających się (także dofinansowaniem) w 2022 roku.

 

Wnioski w II naborze można składać na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji, rekonstrukcji i adaptacji obiektów bibliotecznych. Każde zadanie może być realizowane wraz z wyposażeniem biblioteki i zagospodarowaniem terenu wokół niej.

 

Dofinansowanie wynosi od 500 000,00 zł do 2 250 000,00 zł.

 

Wniosek należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego generatora wniosków, dostępnego pod linkiem

 

Instytut Książki zachęca wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie – nie tylko przedstawicieli bibliotek, ale także przedstawicieli samorządów – do udziału w bezpłatnych szkoleniach online

 

Tematyka szkoleń to:

–  instrukcja wypełniania wniosku – prowadzenie Beata Najbar, specjalistka z Działu Grantów IK;
termin szkolenia: 8 lutego 2022 r., godz. 11:00

 

podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie – prowadzenie Anna Zagórska, zastępczyni kierownika Działu Grantów IK
termin szkolenia: 11 lutego 2022 r., godz. 11:00

 

Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o wysłanie e-maila na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl – w wiadomości proszę wskazać termin i temat interesującego Państwa szkolenia.

 


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.