Pociąg do czytania – Kraków [FOTORELACJA]
W mobilnej biblioteczce znalazło się wiele nowości wydawniczych zapewnionych przez m. in. Wydawnictwo NCK, Warsztaty Kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Wydawnictwo Znak. Poza relaksem z lekturą w strefie NPRCz 2.0 można było też wziąć udział w licznych animacjach i grach literackich oraz wpisać się do podróżnej księgi pamiątkowej, która po czwartym przystanku "Pociągu do czytania" jest już pełna inspiracji i rekomendacji podróżnych z innych miast.
Wszystkie te atrakcje pojawią się także na ostatnim już przystanku "Pociągu do czytania" we Wrocławiu (1 września).
W strefie gościła także Biblioteka Kraków oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która zapewniła dodatkowe książki w ramach Lotnej Czytelni.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.
Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych: