Otwarcie zmodernizowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

09.01.2024
Inwestycja została dofinansowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”, którego operatorem jest Instytut Książki.
Realizacja zadania „Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie” kosztowała łącznie ponad 3 mln 367 tys. zł, z czego wsparcie w ramach Priorytetu 2 NPRCz 2.0 wynosiło ponad 1 mln 952 tys. zł.

Celem inwestycji w Jaworznie była modernizacja głównej siedziby biblioteki, obejmująca poprawę dostępności obiektu dla różnych grup odbiorców, szczególnie osób z niepełnosprawnościami. Drugim ważnym celem modernizacji był podniesienie komfortu użytkowania obiektu oraz uatrakcyjnienie oferty bibliotecznej. Użytkownicy odnowionej biblioteki w Jaworznie mogą już korzystać ze Strefy Seniora czy z Oddziału dla Dzieci, które zostały wyposażone w wygodne meble, innowacyjne elementy dekoracyjne oraz wyposażenie funkcjonujące jako pomoc edukacyjna. W zmodernizowanej placówce znajduje się również kabina akustyczna, w której można pracować w ciszy i skupieniu. W bibliotece pojawiły się także nowe stanowiska do pracy z komputerami i gamingu.

Zmodernizowana siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie stała się jasną i przyjazną przestrzenią dla wszystkich użytkowników, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom poszerzyła swoją ofertę. Inwestycja była możliwa dzięki zadaniu Instytutu Książki (operator Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0) „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” polegającym na wzmocnieniu potencjału bibliotek publicznych przez inwestycje w ich infrastrukturę.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.