Rozgrzewka z książką na na 68. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski [FOTORELACJA]
68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych poprzedzających tegoroczne Igrzyska Olimpijskie. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Lekkiej Atletyki, który po raz kolejny łączy siły z NPRCz 2.0 w celu promocji czytelnictwa wśród zawodników, ich kibiców i wszystkich fanów sportu.
Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania.
Na 68. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski strefa NPRCz 2.0 zawita pod hasłem "rozgrzewka z książką". Wszyscy goście będą mogli skorzystać tam z leżaków, foteli, mobilnej biblioteki pełnej nowości wydawniczych oraz sportowo-literackich animacji organizowanych przez Fundację Powszechnego Czytania: skok przez literę, bieg przez książki, zabawy plastyczne, łamigłówki i rebusy.
Gościem NPRCz 2.0 będzie Książnica Kopernikańska w Toruniu, która umożliwi wszystkim gościom zawodów założenie własnej karty bibliotecznej. Na rozgrzewkę z książką zapraszamy wszystkich widzów zawodów na Arenie Toruń w weekend 17-18 lutego w godzinach 16-21.
Fot. Narodowe Centrum Kultury
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.