Otwarcie Filii Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice w Raciborowicach

19.03.2024
19 marca odbyło się otwarcie nowej siedziby Filii Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice w Raciborowicach. Inwestycja została dofinansowana przez Instytut Książki w ramach Priorytetu 2 NPRCz 2.0 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
Realizowana od 2022 roku inwestycja została dofinansowana w ramach narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 kwotą w wysokości 1 mln 950 tys. zł.

Celem inwestycji była rekonstrukcja istniejącego ceglanego zabytku - stajni podworskiej w miejscowości Raciborowice. Znajdująca się tam obecnie filia biblioteczna łączy nowoczesność z lokalną historią. W dwupiętrowej placówce znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych, dzieci i młodzieży, kącik dla najmłodszych, czytelnia internetowa oraz przestrzeń, w której będą organizowane różne zajęcia i spotkania z seniorami.

Priorytet 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest realizowany przez Instytut Książki. Jego istotną częścią jest Kierunek interwencji 2.1. "Infrastruktura bibliotek 2021-2025", który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020. Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych.

Fot. Filia Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice w Raciborowicach

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.