Warsztaty Koalicji „Czytająca Polska” w Zabrzu – władze miasta wspierają czytelnictwo

21.03.2024
W dniach 20 – 21 marca br. w Zabrzu odbyły się warsztaty Koalicji Czytająca Polska, zainicjowanej przez Fundację Powszechnego Czytania.
Koalicję tworzą przedstawiciele instytucji kultury, w tym bibliotek, organizacji pozarządowych, samorządów. Celem spotkań w formule warsztatowej jest wypracowanie szeroko zakrojonej strategii upowszechniania i wspierania czytelnictwa oraz zaprojektowanie konkretnych działań, służącym realizacji celów proczytelniczych na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym.

Poprzednie cztery spotkania Koalicji Czytająca Polska odbyły się w Warszawie, Krakowie, Sopocie i Wrocławiu. W wydarzeniu w Zabrzu uczestniczyli m. in. operatorzy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0: Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Warsztaty poprzedziło uroczyste podpisanie przez władze Zabrza deklaracji wspierania czytelnictwa. Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce dostrzegło i postanowiło wykorzystać potencjał rozwojowy czytelnictwa dla swojej społeczności, zobowiązując się promowania czytelnictwa wśród swoich mieszkańców.

„Deklaracja współpracy ma jeden podstawowy cel – wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców. Wierzymy, że wzajemne działania pozwolą spojrzeć na czytelnictwo przez pryzmat narzędzia rozwoju i modernizacji społeczeństwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, dbając o ich poziom edukacji, zamożności, zadowolenia z życia, stan zdrowia, dążąc do likwidacji ubóstwa, prewencji uzależnień, niwelowania różnic w możliwościach rozwojowych, pragniemy wspólnie podjąć wysiłek na rzecz promocji i wsparcia rozwoju czytelnictwa w naszym mieście” – czytamy w deklaracji.

Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest zatem nie tylko odpowiednia edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca. Patrząc na czytelnictwo z perspektywy miasta jest to kompetencja, która umożliwia rozwój gospodarczy społeczności poprzez dywersyfikację know-how i współpracę różnych obszarów. Czytanie jest narzędziem budowania społeczności o bardziej wyrównanych szansach, co z kolei wpływa na dłuższe życie, mocniejsze demokracje i wzrost gospodarczy – podkreślają sygnatariusze deklaracji zabrzańskiej.

Fot. Paweł Janicki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.