Sportowcy w bibliotekach – Piotr Nowakowski gwiazdą w Skierniewicach

18.04.2024
18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach odbyło się spotkanie z Piotrem Nowakowskim, zawodnikiem Projektu Warszawa, który opowiedział Czytelnikom o swojej siatkarskiej pasji, ale przede wszystkim pasji czytania książek. Towarzyszył mu Kamil Składowski, Dyrektor Działu Komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki SA, dziennikarz i autor książek. Rozmowę poprowadziła Agnieszka Kutermankiewicz.
Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Mszczonowskiej 43 a przed godziną 18:00 wypełnili po brzegi Czytelnicy: miłośnicy literatury, kibice, młodsi i starsi.

Podczas spotkania Piotr Nowakowski opowiedział o swoich ulubionych książkach, inspirujących tytułach, wizytach w bibliotece, podzielił się historią o rodzinnym czytaniu książek ze swoją córką Oliwią. Wydarzenie trwało blisko 2 godziny i zostało uwieńczone autografami i wspólnymi zdjęciami.

„Bez wahania przyjąłem zaproszenie do akcji „Czytaj i wejdź do gry”, bo lubię czytać. (…) Czytanie w sporcie jest bardzo popularne. Kiedy podróżujemy na mecze, na spotkania, kiedy jesteśmy w autokarach, samolotach, najłatwiej jest nam wyjąć książkę z plecaka i zacząć czytać. Nie musimy się do tego mocno przygotowywać, a pozwala nam się to zrelaksować” – powiedział siatkarz.

Spotkanie zrealizowane we współpracy z Polską Ligą Siatkówki w ramach akcji "Czytaj i wejdź do gry".

Autorka zdjęć - Alicja Hurko

Czytaj i wejdź do gry!

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.