Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Oficjalnie święto ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) w 1995 roku, wyznaczając dzień obchodów na 23 kwietnia. Data ta nie jest przypadkowa, a symboliczna w światowej literaturze – to dzień, w którym odeszli jedni z najwybitniejszych autorów: William Szekspir, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega.
Od 2001 roku UNESCO wraz z międzynarodowymi organizacjami reprezentującymi wydawców, księgarzy i biblioteki wybierają Światową Stolicę Książki[i]. Aby otrzymać ten tytuł, miasta przygotowują bogate i różnorodne programy wydarzeń literackich, których cel jest jeden i ten sam – promocja książek i czytelnictwa. Pierwszy był Madryt, a w 2016 roku tytuł trafił do Wrocławia, jedynego jak na razie polskiego miasta w tym zacnym gronie.
Tegoroczną Światową Stolicą Książki jest Strasburg, o czym poinformowała Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay:
W niepewnych czasach wiele osób zwraca się do książek jako schronienia i źródła marzeń. Rzeczywiście, książki mają wyjątkową zdolność zarówno do rozrywki, jak i nauczania. Dlatego musimy zapewnić każdemu dostęp do wiedzy i refleksji poprzez książki i czytanie. Właśnie dlatego UNESCO co roku wyznacza światową stolicę książki. Po Guadalajarze w 2022 r. i Akrze w 2023 r., mam przyjemność ogłosić, że w 2024 r. Światową Stolicą Książki zostanie Strasburg[ii].
Składamy zatem hołd książkom i autorom wspólnie czerpiąc radość i przyjemność z czytania – jednej z najważniejszych umiejętności każdego człowieka. Książki są też rodzajem porozumienia między ludźmi, kulturami, są łącznikiem między tym, co było i tym, co nadejdzie. Znaczenie książek w naszym życiu jest nieocenione i na szczęście mamy 23 kwietnia, by o tym pamiętać.
[i] https://www.unesco.org/en/days/world-book-and-copyright?hub=701
[ii] https://www.unesco.org/en/articles/unesco-names-strasbourg-world-book-capital-2024
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.