Biblioteka Miejska w Grudziądzu po modernizacji

22.04.2024
Wczesną wiosną tego roku zakończył się projekt „Modernizacja gmachu głównego Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu wraz z wyposażeniem i renowacją ogrodu”. Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu z "Infrastruktury bibliotek 2021-2025".
Biblioteka Miejska w Grudziądzu otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w wysokości 2,25 mln zł.

Imponujący gmach Biblioteki Miejskiej pochodzi z 1912 roku i od samego początku mieścił m.in. bibliotekę. Dziś cały ten imponujący obiekt zajmuje grudziądzka książnica. Dyrektorka BM Aleksandra Ciżnicka w trakcie oprowadzania po bibliotece zwracała uwagę na wyjątkową, objętą opieką konserwatora zabytków, architekturę, która wymaga wiele troski i uwagi, ale też tworzy niepowtarzalny klimat miejsca, umiejętnie łączącego tradycję z nowoczesnością.

Dzięki dofinansowanej modernizacji udało się m.in. przywrócić świetność hallu, odtwarzając jego oryginalny wygląd. Rekonstrukcję przeprowadzono z dbałością o detale, ale także z szacunkiem do ostatniej, dużej modernizacji z lat siedemdziesiątych XX wieku. To właśnie wówczas powstały m.in. charakterystyczne mozaiki (naścienna w wypożyczalni oraz mozaika-parapet) czy kolorowa ściana w jednym z pomieszczeń. Za zgodą konserwatora zachowano te elementy, które stanowią interesujący łącznik między dwiema modernizacjami.

Budynek wzbogacił się również o windę, która umożliwiła korzystanie z obiektu przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Czytelniczki i czytelników zaprasza do biblioteki wyjątkowy ogród, który otwiera bibliotekę na ulicę (drugi z ogrodów znajduje się na tyłach obiektu). Jak podkreśla dyrektor Aleksandra Ciżnicka, ogród ten jest wizytówką grudziądzkiej biblioteki – zarówno za dnia, jak i nocą, ze względu na zamontowane oświetlenie.

Spotkanie odbyło się 22 kwietnia, wzięła w nim udział Anna Zagórska, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki.

fot. Instytut Książki/Anna Zagórska

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

„Infrastruktura bibliotek 2021-2025”

Działania Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 koncentrują się Priorytecie 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, a więc na wzmocnieniu potencjału bibliotek publicznych przez inwestycje w ich infrastrukturę. Z perspektywy gmin wiejskich, a także mniejszych ośrodków i średniej wielkości miast, gdzie dostęp do wysokiej jakości usług bibliotecznych bywa wciąż ograniczony, maksymalizacja potencjału bibliotek w życiu lokalnych społeczności to szczególnie ważne zadanie. Priorytet służy:

  • dostosowaniu infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów,
  • zwiększeniu atrakcyjności świadczonych usług (szczególnie przez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie),
  • stworzeniu w bibliotekach odpowiednich warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców.

O dofinansowanie (od 500 000,00 zł do 2 250 000,00 zł) mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury – gminne biblioteki publiczne będące samodzielnymi instytucjami kultury, a także gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Środki można przeznaczyć na budowę, przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację biblioteki, wraz z jej wyposażeniem. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 biblioteki publiczne, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak w i miastach do 100 tys. mieszkańców, będą miały szansę wzmocnić swój potencjał, umocnić się w roli miejsc przyjaznych odbiorcom i nowoczesnych centrów życia kulturalnego lokalnych społeczności.