Biblioteka Miejska w Grudziądzu po modernizacji
Imponujący gmach Biblioteki Miejskiej pochodzi z 1912 roku i od samego początku mieścił m.in. bibliotekę. Dziś cały ten imponujący obiekt zajmuje grudziądzka książnica. Dyrektorka BM Aleksandra Ciżnicka w trakcie oprowadzania po bibliotece zwracała uwagę na wyjątkową, objętą opieką konserwatora zabytków, architekturę, która wymaga wiele troski i uwagi, ale też tworzy niepowtarzalny klimat miejsca, umiejętnie łączącego tradycję z nowoczesnością.
Dzięki dofinansowanej modernizacji udało się m.in. przywrócić świetność hallu, odtwarzając jego oryginalny wygląd. Rekonstrukcję przeprowadzono z dbałością o detale, ale także z szacunkiem do ostatniej, dużej modernizacji z lat siedemdziesiątych XX wieku. To właśnie wówczas powstały m.in. charakterystyczne mozaiki (naścienna w wypożyczalni oraz mozaika-parapet) czy kolorowa ściana w jednym z pomieszczeń. Za zgodą konserwatora zachowano te elementy, które stanowią interesujący łącznik między dwiema modernizacjami.
Budynek wzbogacił się również o windę, która umożliwiła korzystanie z obiektu przez osoby ze szczególnymi potrzebami.
Czytelniczki i czytelników zaprasza do biblioteki wyjątkowy ogród, który otwiera bibliotekę na ulicę (drugi z ogrodów znajduje się na tyłach obiektu). Jak podkreśla dyrektor Aleksandra Ciżnicka, ogród ten jest wizytówką grudziądzkiej biblioteki – zarówno za dnia, jak i nocą, ze względu na zamontowane oświetlenie.
Spotkanie odbyło się 22 kwietnia, wzięła w nim udział Anna Zagórska, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki.
fot. Instytut Książki/Anna Zagórska
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.