„Czytanie na trawie” i Dzień Dziecka w ogrodzie radiowej Trójki

26.05.2024
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i Program Trzeci Polskiego Radia zapraszają do wspólnego celebrowania najfajniejszego święta na Ziemi - Dnia Dziecka.
26 maja, od godziny 11:00 do 16:00, w ogrodzie Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 zadbamy, by Wasz Dzień Dziecka stał się niezapomnianą przygodą i sprawił Wam dużo radości.

Wejściówki można zdobyć kontaktując się z Trójką w mediach społecznościowych!

Przygotujemy atrakcje dla małych i dużych. Chcemy Wam pokazać jak przyjemne i wartościowe jest czytanie książek, dlatego wokół książek właśnie zorganizujemy ten Dzień Dziecka. Na 5 godzin ogród Trójki zamieni się w bajkowy zieleniec, a najważniejszymi gośćmi będziecie Wy! Dzieci, Rodzice, Czytelnicy i Słuchacze. Podczas akcji Czytanie na trawie, której celem jest promocja czasu spędzonego z książką możecie spodziewać się m.in.: pomysłowych i twórczych edukacyjno-literackich aktywności dla najmłodszych, wystawy ilustracji czołowych polskich twórców książek dla dzieci, bogato wyposażonej biblioteczki, czy strefy relaksu z książką. Zapraszamy Was do wspólnego czytania i świętowania Dnia Dziecka już 26 maja!

Czytanie na trawie jest propozycją dla rodzin, doceniających czas spędzony razem, w otoczeniu przyrody, ale w sposób ubogacający kulturalnie. Zaproponowany charakter piknikowy z popularnymi dla tej formy atrakcjami determinuje nieformalną atmosferę spotkań i warsztatów, partnerski kontakt dzieci z autorami książek i twórcami ilustracji, mocniejsze ich zaangażowanie emocjonalne w przygotowane aktywności. Program został zbudowany wokół idei relacji, dobrostanu emocjonalnego i tego wszystkiego, co jest w stanie go wspierać. Skupimy się na treściach mówiących o relacji w rodzinie, ale także relacjach pomiędzy ludźmi. Silny nacisk położymy na świat realny, poza nowymi technologiami wraz z wskazaniem alternatyw w spędzaniu czasu i inspiracjami do odkrywania nowych pasji.

W ramach atrakcji Czytania na trawie odbędą się warsztaty artystyczne, zabawy literackie, gry oraz happening "Ostry Dyżur Literacki". We foyer radia pojawi się wyjątkowy regał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, wypełniony książkami do Waszej dyspozycji na czas trwania wydarzenia. W przestrzeni otwartej ogrodu zostanie zaprezentowana m.in. wystawa znakomitych polskich twórców ilustracji, których dzieła zwracają uwagę na problemy emocjonalne młodych ludzi. Wystawa „Wrażliwe jak dziecko” to możliwość partycypacji w wewnętrznej przestrzeni dziecka poprzez zderzenie z wizualizacjami problemów i wyzwań, z którymi mierzą się młodzi ludzie w XXI wieku. Twórcy, których prace znajdą się na wystawie to m.in.: Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Nika Jaworowska-Duchlińska, Joanna Bartosik, Marianna Sztyma. Każde dzieło będzie zawierać kod QR, odsyłający do artykułów napisanych dla „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka” przez uznanych specjalistów z zakresu psychologii i psychoterapii dzieci i młodzieży.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 połączy też siły z trójkowymi szyldami, jak: „Dzieci wiedzą lepiej” i „Zagadkowa niedziela”, ponieważ właśnie tu w „Poczytajkach Czytadełkach” od wielu lat Katarzyna Stoparczyk w każdej audycji opowiada o najwspanialszych książkach dla dzieci.

Wśród zaproszonych gości są: Marta Guśniowska, Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska, Krzysztof Bitdorf, Marcin Minor, Barbara Sadurska, Łukasz Modelski, Agata Romaniuk, Urszula Młodnicka, Agnieszka Graclik, Maciej Szymanowicz.

Zapraszamy serdecznie na „Czytanie o trawie”! Do zobaczenia 26 maja w ogrodzie Trójki!

plakat wydarzenia

Program "Czytania na Trawie" w ogrodzie radiowej Trójki

11:00 - oficjalne przywitanie i otwarcie „Czytania na trawie”

11:00 - 16:00 - Biblioteczka NPRCz 2.0 we foyer Radia

W bogato wyposażonej biblioteczce z pewnością znajdziecie książkę dla siebie. Zabierzcie ją do ogrodu i w strefie relaksu cieszcie się lekturą. Kiedy zakończycie udział w „Czytaniu na trawie” odłóżcie książkę do biblioteczki, by mogli z niej skorzystać inni Uczestnicy wydarzenia.

11:00 - 15:30 - Trójka Czyta Książki, które mają moc

Dziennikarze radia, przyjaciele radia i autorzy książek czytają fragmenty książek “ważnych i odważnych”, dających wsparcie, siłę, nadzieję, a czasami inną perspektywę, która może pomóc zrozumieć współczesny świat, być inspiracją do budowania relacji, które są fundamentami pod nowy, świat naszych dzieci i wnuków.

11:00 - 16:00 - Ostry Dyżur Literacki

Zaproszeni eksperci pokażą Wam, jak fajne jest czytanie.

11:00 - 16:00 - 3 strefy warsztatowe dla dzieci w 3 grupach wiekowych

strefa przedszkolaków:

12:30 - 13:30 - Maciej Szymanowicz 

14:00 - 15:00 - Marta Guśniowska i Krzysztof Bitdorf 

strefa wczesnoszkolnych:

11:00 - 13:00 - Ula Młodnicka

13:00 - 14:30 - Basia Sadurska i Marcin Minor

14:30 - 15:30 - Agata Romaniuk

strefa szkolnych:

11:30 - 12:00 - Agnieszką Graclik

12:30 - 13:30 - Łukasz Modelski

14:00 - 15:00 - Boguś Januszewski i Nikola Kucharska

11:00 - 16:00 - Pokazy baniek mydlanych i malowanie buziek

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.