Czytanie na Trawie w ogrodzie radiowej Trójki [FOTORELACJA]
Czytanie na trawie jest propozycją dla rodzin, doceniających czas spędzony razem, w otoczeniu przyrody, ale w sposób ubogacający kulturalnie. Rodzinny piknik pełen był spotkań przy książkach, czytania na głos przez redaktorów Trójki, warsztatów rodzinnych, zajęć kreatywnych i spotkań autorskich. Silny nacisk położono na świat realny, aby pokazać dzieciom świat poza nowymi technologiami i zainspirować je do okrywania nowych pasji.
W ramach atrakcji Czytania na trawie odbyły się warsztaty artystyczne, zabawy literackie, gry, happening "Ostry Dyżur Literacki" oraz wystawa „Wrażliwe jak dziecko", która porusza ważny temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Nie zabrakło też mobilnej biblioteki pełnej książek, zachęcającej do zatrzymania się na chwile z dobrą lekturą.
Wśród zaproszonych gości pojawili się: Marta Guśniowska, Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska, Krzysztof Bitdorf, Marcin Minor, Barbara Sadurska, Łukasz Modelski, Agata Romaniuk, Urszula Młodnicka, Agnieszka Graclik, Maciej Szymanowicz. Współorganizatorem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury (Operator Priorytetu 4. NPRCz 2.0) oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Dziękujemy za ten piękny dzień spędzony w zaciszu natury i w rodzinnej atmosferze!
Fot. Narodowe Centrum Kultury/Tomasz Mateusiak
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.
Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.