Strefa NPRCz 2.0 podczas Pikniku Naukowego
15 czerwca, w godzinach 11:00 - 20:00 spotykamy się na PGE Narodowym w Warszawie. Hasło tegorocznej edycji to „Nie do wiary!”. Pani Irena Cieślińska, Dyrektorka Programowa Centrum Nauki Kopernik przekazała:
(…)„Nie do wiary!” pozwoli wszystkim pasjonatom nauki pokazać swoje najbardziej spektakularne osiągnięcia i najmocniej poruszające wyobraźnię zjawiska.
Cieszymy się, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 włączył się w to święto nauki, naukowczyń i naukowców. W końcu czytanie i nauka idą w parze! Przygotowaliśmy zatem dla Was ciekawe wyzwania, które pobudzają szare komórki, rozgrzewają struny głosowe i rozwijają zdolności manualne. Co dokładnie znajdziecie w naszej strefie? Przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z dziennikarką, copywriterką, której głos od wielu lat możecie usłyszeć na antenie radia RMF FM. Nasza gościni poprowadzi warsztaty czytania, podczas których dowiecie się m.in. jak modulować głos. Przygotujemy też arcyfajny quiz wiedzy o książkach dla dzieci i młodzieży – oczywiście z nagrodami, warsztaty kaligrafii, a także zajęcia plastyczne, gdzie powstaną Wasze autorskie projekty okładek do ulubionych książek.
Wypatrujcie namiotu Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 w strefie rodzinnej, najszybciej dotrzecie do nas wejściem przez bramą 11, stoisko F14.
Do zobaczenia, do soboty!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.
Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.