Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Partnerem Festiwalu Góry Literatury 2024

04.07.2024
Zbliża się jubileuszowa edycja największego literacko-społecznego wydarzenia w Polsce. 10. Festiwal Góry Literatury odbędzie się w dniach 4-14 lipca 2024 roku.
Festiwal powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego główne cele to niezmiennie: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu.

Rok 2024 to jednak nie tylko jubileusz Festiwalu. To także 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO i 20. rocznica wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Rocznice bywają niedoceniane. Dla nas jednak te jubileusze są wyjątkowo istotne, a ich nadzwyczajne nagromadzenie w tym roku ma swoją niezwykłą wartość symboliczną. Festiwal, który stał się już częścią krwiobiegu regionu, przypomina mieszkańcom, właśnie poprzez honorowanie rocznic, że są Europejczykami i wolnymi ludźmi. Podkreśla wartości, jakie się z tymi pojęciami wiążą. Pozwala także na nieskrępowaną dyskusję o przyszłości i o tym, jak nie zmarnować osiągnięć ostatnich 35 lat, jak je korygować, jak mierzyć się z najnowszą historią Polskimówi Grzegorz Tokarczuk, prezes Fundacji Olgi Tokarczuk.

2024 to również następny rok agresji Rosji przeciwko Ukrainie i kontynuacja wojny w Gazie. To czas symbolicznych i realnych zmian politycznych w Polsce, Europie i na świecie. To okres niepokoju i niepewności, nierzadko chaotyczny i trudny do zdefiniowania, a równocześnie okres nadziei i szans na stabilizację i demokratyzację.

Właśnie to swoiste rozdarcie, emocje towarzyszące rozdwojeniu doświadczeń i oczekiwań, lokalne ukojenia i globalne katastrofy oraz wspomniane rocznice podyktowały program tegorocznego Festiwalu. Bowiem kultura i sztuka najlepiej, najszybciej i najbardziej bezkompromisowo diagnozują sytuację obu światów: rzeczywistego i nierzeczywistego. Mottem festiwalu są słowa z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat.

Zapraszamy na rekordową w historii festiwalu liczbę wydarzeń: ponad 150. W ciągu 11 dni sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej ugoszczą ponad 230 osób.

Najważniejsza jest literatura

O swoich ostatnich książkach – i nie tylko – porozmawiają Joanna Bator, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Katarzyna Groniec, Wioletta Grzegorzewska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Joanna Kuciel-Frydryszak, Małgorzata Lebda, Yakov Z. Mayer, Joanna Mueller, Michał Rusinek, Barbara Sadurska,  Adania Shibli, Paweł Sołtys, Agnieszka Taborska, Krzysztof Varga, Filip Zawada, Jakub Żulczyk i wielu, wielu innych.

W programie także 11 koncertów, 9 filmów, 5 wystaw, 2 przedstawienia teatralne i 33 warsztaty oraz seminaria Latającego Uniwersytetu Ludowego.

Festiwal Góry Literatury to jak zawsze scena dialogu pełna spotkań, debat i dyskusji ze znakomitymi gośćmi i gościniami. Cieszymy się, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i Narodowe Centrum Kultury są Partnerami tego wyjątkowego wydarzenia.

plakat wydarzenia

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.