Reportaż TVP z Festiwalu Góry Literatury

11.07.2024
Reportaż z wydarzenia już dziś w telewizyjnej Jedynce o godz. 20:15.
Przenieśmy się do Ścinawki Górnej na Zamek Sarny i Festiwal Góry Literatury. Reportaż z wydarzenia już dziś w telewizyjnej Jedynce o godz. 20:15.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Partnerem Festiwalu Góry Literatury, wspaniałego literacko-społecznego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że czytelnicy, którym w tym roku nie udało się dotrzeć do Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej będą mogli jako widzowie uczestniczyć chociaż w części Festiwalu Góry Literatury.

Festiwal Góry Literatury to największe literacko - społeczne wydarzenie w Polsce. Chcemy, aby widzowie chociaż w części mogli w nim uczestniczyć. Relacja z wybranych spotkań, koncertów, wystaw, performensów, seminariów, warsztatów, spacerów, dyskusji, rozmów z uczestnikami i publicznością w pełni odda atmosferę tego miejsca i udostępni niezwykłe treści, jakie niesie program artystyczny festiwalu zaprojektowany przez Fundację Olgi Tokarczuk. Reportaż będzie realizowany głównie w Zamku Sarny. To piękne i malownicze miejsce najlepiej oddaje klimat plenerowego festiwalu, gdzie znajdują się dwie sceny - muzyczna oraz scena debat. - TVP1

Przed Wami relacja z wybranych wydarzeń, zapraszamy!

Koproducentem reportażu jest Narodowe Centrum Kultury, Operator Priorytetu 4. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Publiczność na Zamku Sarny, fot. Fundacja Olgi Tokarczuk/Jerzy Wypych

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.