POLONA – portal do skarbca woluminów Biblioteki Narodowej

17.07.2024
POLONA to prawie 4 miliony publikacji. Ten potężny magazyn to skarby polskiej kultury i historii, przekrój dziedzin i epok, zbiory nie tylko Biblioteki Narodowej.
Biblioteki cyfrowe stanowią dziś znakomite dopełnienie tradycyjnych książnic. Upowszechnienie się technologii cyfrowej było i nadal jest motorem zmian. Nie ominęły one także bibliotek. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam jedną z najnowocześniejszych na świecie i największych w Polsce bibliotek cyfrowych – POLONĘ.

Matką tego wyjątkowego przedsięwzięcia i miejsca jest Biblioteka Narodowa. POLONA dostępna pod adresem polona.pl to prawie 4 miliony publikacji! Cztery miliony! Wśród tych zasobów znajdziecie: książki, rękopisy, stare druki, grafiki, rysunki, fotografie, ulotki, pocztówki, a nawet mapy i nuty i wiele innych obiektów. Ten potężny magazyn to skarby polskiej kultury i historii, przekrój dziedzin i epok, zbiory nie tylko Biblioteki Narodowej, ale też takich instytucji jak: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Biblioteka Stacji PAN w Wiedniu czy Książnica Kopernikańska w Toruniu. Jednym słowem – raj dla bibliofilów i wszystkich ciekawych świata!

Skany publikacji to najwyższej jakości cyfrowe kopie. Możecie je oglądać i pobierać, korzystać z nich za darmo, bowiem większość woluminów ma wolne licencje. Biblioteka w ramach swojej funkcjonalności zapewnia Wam również narzędzia do wygodnego użytkowania, np. możecie tworzyć swoje kolekcje, dodawać notatki i zaznaczać ulubione materiały. Możecie też pobrać aplikację mobilną  mPolona i przeczytać w swoim telefonie np. opowiadanie „O kocie, który sam chadzał na przechadzkę” Rudyarda Kiplinga lub odkryć z Marią Chwałczykową jak zrobić na drutach kamizelkę czy rękawiczki dzięki jej książce „Oczko w lewo… oczko w prawo. Samouczek robót na drutach”. Ciekawym zasobem POLONY jest Prasa. Ten dział to trochę wehikuł czasu. Historie codzienności z odległych lat. Niesamowita jest możliwość przeczytania i przejrzenia np.  tygodnika „Anons Stołeczny” z 1934 roku czy dziennika „ABC: pismo codzienne informuje wszystkich o wszystkim”, którego dostępne numery obejmują lata 1926-1939. Zachwycające są też pocztówki, wiele z nich ma wypełniony odręcznym pismem rewers, co jest zupełnie niezwykłym spotkaniem z nadawcą. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Zajrzyjcie do POLONY i cieszcie się jej zasobami. Zapraszamy do tej wyjątkowej biblioteki cyfrowej i życzymy Wam miłej lektury!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.