Zaproszenie na panel dyskusyjny realizowany w ramach NPRCz 2.0

08.08.2024
Spotkajmy się 23 sierpnia o godz. 10:00 w Sopotece!
Temat panelu brzmi: „Zmiany społeczno-kulturowe a stereotypy dotyczące bibliotek i czytelnictwa”. Serdecznie zapraszamy Przedstawicielki i Przedstawicieli bibliotek, osoby związane ze środowiskiem bibliotecznym i wszystkich, którym leży na sercu wzmacnianie roli bibliotek i czytania w codziennym życiu do udziału w spotkaniu i aktywnego włączenia się do rozmowy. Wasz głos jest niezwykle cenny!

Jak Cię widzą, tak Cię… czytają!

Jak były kiedyś, a jak dziś są postrzegane placówki biblioteczne? Jaki wpływ ma zmieniająca się rzeczywistość na funkcjonowanie bibliotek publicznych i szkolnych oraz na wizję ich działania w przyszłości? Czy w kontrze do czytania i słuchania książek stoi popularność platform streamingowych i podcastów? Czy na przestrzeni lat zmienił się profil Czytelnika? I w końcu – wizerunek zawodu bibliotekarza i bibliotekarki – czy zdołaliśmy obalić stereotypy?

Zastanowimy się nad tymi kwestiami wspólnie ze świetnym gronem panelistów, które tworzą:

Grzegorz Jankowicz – dyrektor Instytutu Książki,

Ewa Lewandowska – dyrektor Biblioteki Sopockiej,

Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej,

Robert Piaskowski – dyrektor Narodowego Centrum Kultury,

Bożena Skomorowska – radca w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.

 

Liczymy na Waszą obecność i Wasz punkt widzenia. Serdecznie zapraszamy do dyskusji! Wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w panelu do dnia 20 sierpnia do godz. 12:00 na adres e-mail: nprcz@nck.pl

Dla Uczestników przygotujemy pakiety czytelnicze NPRCz 2.0

Wydarzenie odbywa się z okazji Festiwalu Literacki Sopot.

Zapraszamy! Do zobaczenia!

„Zmiany społeczno-kulturowe a stereotypy dotyczące bibliotek i czytelnictwa”

Piątek, 23 sierpnia, godz. 10:00, Sopoteka, ul. Kościuszki 14 (budynek Sopot Centrum).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.