Podsumowujemy czytelniczy Sopot

04.09.2024
Debiut NPRCz 2.0 podczas Festiwalu Literacki Sopot uważamy za mocny, inspirujący i bogaty w spotkania i rozmowy z Wami – Czytelnikami i Nieczytelnikami. Dziękujemy, że byliście z nami!
Co to był za Sopot… Literacki, czytelniczy, książkowy i pełen spotkań w strefach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0! Zakończyliśmy wakacje w rewelacyjnym czytelniczym stylu!

A teraz po kolei…

Piątkowy poranek przestraszył nas delikatnym deszczem i zachmurzeniem, które na szczęście dosyć szybko przeminęły z trójmiejskim wiatrem. Na sopockiej plaży przy samym molo już widać charakterystyczne kolorowe leżaki czytelnicze, na dworcu uwagę przechodniów skupia efektowna biblioteczka, a dwa piętra wyżej, w Sopotece, zbierają się Bibliotekarze i Bibliotekarki, by zabrać głos w dyskusji o wizerunku i bibliotecznych stereotypach. Dzieje się!

Panel „Zmiany społeczno-kulturowe a stereotypy dotyczące bibliotek i czytelnictwa”

W zacnym gronie Prelegentów i przybyłych do Sopoteki Bibliotekarek i Bibliotekarzy dyskutowaliśmy o tym jak były kiedyś, a jak są dziś postrzegane Biblioteki, jak zmieniła się ich rola i z jakimi stereotypami mierzą się Bibliotekarki i Bibliotekarze. Rozmowę moderował Michał Nogaś. Wypełniliście salę po brzegi, przybyliście z różnych zakątków Polski. Bardzo Wam dziękujemy za ten wysiłek i Wasz punkt widzenia. Dla tych, którym nie udało się do nas dotrzeć, mamy dobrą wiadomość – zapraszamy do obejrzenia zapisu panelu dyskusyjnego na naszym kanale na YouTube.

„Pociąg do czytania”

Przybyli do Sopotu i opuszczający miasto, pasażerowie, turyści, mieszkańcy, festiwalowa społeczność, mali i duzi – wszystkich Was spotkaliśmy w strefie NPRCZ 2.0 na dworcu PKP w budynku Sopot Centrum. Akcja „Pociąg do czytania” spotkała się z Waszym entuzjazmem. Życzyliście sobie, by Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zagościł w tej przestrzeni na dłużej, co było dla nas niezwykłym komplementem. Wymyśliliście inspirujące i pełne humoru lepieje, dołączyliście do zabawy w rymowany pociąg i najważniejsze – czytaliście książki.

„Czytaj i wejdź do gry”

Plaża przy sopockim molo, a na niej znalazła się strefa NPRCz 2.0 pełna aktywności czytelniczych i sportowych. To był finał akcji „Czytaj i wejdź do gry” łączącej sport i czytanie, trening fizyczny i trening szarych komórek. Pogoda okazała się łaskawa i w pełni mogliście skorzystać ze wszystkich atrakcji, które dla Was przygotowaliśmy. Największą popularnością cieszył się książkowy mecz piłki siatkowej pod okiem profesjonalnego trenera z Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922 oraz wygodna strefa relaksu z książką z widokiem na morze. Wspaniale, że spędziliście ten czas z nami!

To był bardzo intensywny piątek, a sobota, która nadeszła kilkanaście godzin później przyniosła niespieszną, uważną przyjemność z lektury.

„Czytanie na trawie”

Z plaży i centrum Sopotu przenieśliśmy się do urokliwego Parku przy Goyki, gdzie w zabytkowej, odnowionej wilii Jünckego znajduje się siedziba Goyki 3 Art Inkubatora – organizatora Festiwalu Literacki Sopot. W tej letniej, słonecznej, parkowej i pałacykowej scenerii zbudowaliśmy strefę NPRCz 2.0, a Wy byliście z nami cały dzień! Robiliśmy zakładki do książek, malowaliśmy bajkowe buźki, układaliśmy mega domino z bohaterami książek, kręciliśmy molowym kołem fortuny i czytaliśmy książki, a w fotobusie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Goyki 3 Art Inkubator, Biblioteka Sopocka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie, Bibliotekarki i Bibliotekarze, Operatorzy NPRCz 2.0, Czytelnicy – dziękujemy za świetną współpracę i czas poświęcony książkom.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.