Spotkania on-line dla beneficjentów programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”

15.10.2024
Instytut Książki odpowiada za realizację Priorytetu 2. NPRCz 2.0, zwiększając potencjał bibliotek publicznych przez inwestycje w ich infrastrukturę.
Instytut Książki organizuje kolejne spotkania on-line dla beneficjentów programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” poświęcone przygotowaniu raportów częściowych, przygotowaniu raportów końcowych oraz przygotowaniu sprawozdań rocznych.

Spotkania odbędą się w terminach:

15 października br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone przygotowaniu raportów częściowych, prowadzenie Beata Najbar

16 października br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone przygotowaniu raportów częściowych, prowadzenie Anna Kurtek

22 października br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone przygotowaniu raportów końcowych, prowadzenie Beata Najbar

23 października br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone przygotowaniu raportów końcowych, prowadzenie Anna Kurtek

9 grudnia br., godz. 10:00 – spotkanie poświęcone przygotowaniu sprawozdań rocznych, prowadzenie Beata Najbar.

Zgłoszenia na szkolenia odbywające się w podanych wyżej terminach należy wysyłać na adres: b.najbar-kolodziej@instytutksiazki.pl – w wiadomości e-mail proszę wskazać termin spotkania, który Państwa interesuje. W odpowiedzi otrzymacie Państwo link umożliwiający udział w szkoleniu.

Wszystkie spotkania są bezpłatne i odbędą się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych jest przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Instytut Książki

Działania Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 koncentrują się Priorytecie 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, a więc na wzmocnieniu potencjału bibliotek publicznych przez inwestycje w ich infrastrukturę. Z perspektywy gmin wiejskich, a także mniejszych ośrodków i średniej wielkości miast, gdzie dostęp do wysokiej jakości usług bibliotecznych bywa wciąż ograniczony, maksymalizacja potencjału bibliotek w życiu lokalnych społeczności to szczególnie ważne zadanie. Priorytet służy:

  • dostosowaniu infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów,
  • zwiększeniu atrakcyjności świadczonych usług (szczególnie przez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie),
  • stworzeniu w bibliotekach odpowiednich warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców.