Dziś Noc Bibliotek!

11.10.2024
Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, bo biblioteka to miejsce, w którym nie ma mowy o nudzie i stagnacji. A zatem informujemy, że macie już plany na dzisiejszy październikowy wieczór!
Pomysłodawcą Nocy Bibliotek jest Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), które od dziesięciu lat organizuje to wydarzenie i z sukcesem „zrzesza” biblioteki z całej Polski. Biblioteki przeróżne: publiczne, szkolne, pedagogiczne, uczelni wyższych, muzealne, klasztorne, szpitalne, więzienne czy wojskowe. Po prostu wszystkie! W tym roku hasło Nocy Bibliotek to „Moc bibliotek”.

I rzeczywiście biblioteki mają moc – to najbardziej demokratyczne miejsca na świecie, dostępne za darmo dla każdego i oferujące dostęp do książek i wiedzy za darmo. Można również, a nawet trzeba spojrzeć na nie jako na centra kultury i aktywności lokalnych społeczności. Taka akcja jak Noc Bibliotek doskonale pokazuje, że biblioteka to przestrzeń atrakcyjna i ciekawa, która dzięki książkom i pasji bibliotekarek i bibliotekarzy łączy i aktywizuje ludzi w każdym wieku.

Potwierdza to również badanie statystyczne wykonane w ramach NPRCz 2.0, w którym określonej grupie osób (2021 r. – próba 1005 osób, 2023 r. – próba 1004 osoby) zadaliśmy pytanie: Jak Pan(i) myśli, czy biblioteki publiczne to miejsca atrakcyjne czy nieatrakcyjne dla…? Oto odpowiedzi:

Grupy 2021 2023
Dla osób takich jak Pan(i) 51% 53%
Dla seniorów 74% 75%
Dla dzieci i młodzieży 72% 74%
Dla rodziców dzieci i młodzieży 72% 72%
Dla osób pracujących 51% 57%

 

W każdej z powyższych grup widzimy, że dla ponad połowy uczestników badania biblioteki to miejsca atrakcyjne. Cieszy też wyraźny wzrost takiego postrzegania bibliotek wśród osób pracujących, które po zawodowych obowiązkach coraz chętniej spędzają czas wolny w bibliotece. Biblioteka to drugie po kinie regularnie odwiedzane przez nas miejsce – to z kolei wiemy z „Badania aktywności kulturalnej Polaków w 2023 roku” przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Wskazuje ono, że 31% osób biorących udział w wywiadzie (próba wynosiła 1000 osób) odwiedza bibliotekę regularnie, czyli np. raz w tygodniu/miesiącu, kilka razy w miesiącu lub raz na 2-3 miesiące. Niestety 51% osób w tym samym badaniu odpowiedziało, że w ciągu 2023 roku nie było ani razu w bibliotece.

Dlatego tak ważne i potrzebne są akcje promujące biblioteki i czytanie, w tym dzisiejsza Noc Bibliotek. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w Pałacu Rzeczpospolitej przy placu Krasińskich w Warszawie o godz. 19:00. W momencie pisania tego artykułu Organizator podaje, że w akcji bierze udział 1491 bibliotek! Sprawdźcie, co Wasza lokalna biblioteka przygotowała na dzisiejszy wieczór i odwiedźcie ją koniecznie. Spotkacie tam fantastycznych ludzi, atrakcje przygotowane specjalnie dla Was i książki, które czekają na wypożyczenie!

Dobrej nocy bibliotek!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych jest przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.