Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 po raz pierwszy na Festiwalu Conrada!

21.10.2024
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dołączył do grona Partnerów festiwalu. Zapraszamy na największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie.
W dniach 21 – 27 października odbywa się 16. edycja Festiwalu Conrada. Idea tegorocznej edycji dotyczy pojęcia autentyczności – w kulturze, literaturze, w nas.

Festiwal Conrada organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego jest wielkim świętem literatury, przestrzenią rozmowy i spotkania, wymiany myśli. Festiwal angażuje w ten sposób wszystkie obecne podczas wydarzenia głosy: twórców, pisarek i pisarzy oraz czytelniczek i czytelników. Dyskusje, wspólna lektura, warsztaty, spacery, „Kongres książki”, Nagroda Conrada, działania na styku literatury, muzyki i teatru, pokazy filmowe to tylko część wydarzeń, szczegółowy program znajdziecie na stronie conradfestival.pl.

NPRCz 2.0 jako promotor czytelnictwa z ogromną radością i satysfakcją wspiera medialnie Festiwal Conrada. Cieszy wymiar międzynarodowy wydarzenia i niezmienna dbałość o jakość programu, który rok w rok przyciąga do Krakowa czytelników, pisarki i pisarzy, wydawców. Autentycznie!

Autentyczność. Na stronie Festiwalu możemy przeczytać o idei tegorocznego Conrada, o jej przeróżnych wymiarach pięknie pisze Olga Drenda, Dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada. Do nas szczególnie przemawia fragment:

Literatura oferuje nam może niełatwy, lecz mimo wszystko – luksus niespiesznego namysłu. Również nad kwestią autentyczności. Dostarcza do tego pełnego pakietu narzędzi: bezlitosnej nawet introspekcji, zanurzenia w przeżycie, spekulacji, lotu wyobraźni. Słowo pozwala zarejestrować napięcia między wątpieniem a zaufaniem, indywidualnością a poczuciem jedności, intuicją a  świadomym wysiłkiem poznawczym. Być może nie dysponujemy dziś narzędziem bardziej wszechstronnym. A przede wszystkim takim, które równie sprawnie potrafi kwestionować i przekraczać sztywne oczekiwania i zbyt łatwe konkluzje.

Pozostawiamy to do Waszej refleksji i serdecznie zapraszamy do Krakowa na Festiwal Conrada!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych jest przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.