Powołano Zespół do spraw pola literackiego

fot. Danuta Matloch/MKiDN
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele różnych środowisk związanych z literaturą i rynkiem książki:
- Agata Diduszko-Zyglewska – przewodnicząca, MKiDN
- Edyta Wiśniowska – sekretarz, MKiDN
- Grzegorz Jankowicz – Instytut Książki
- Magdalena Hajduk-Dębowska – Polska Izba Książki
- Jacek Dehnel – Unia Literacka
- Rafał Lisowski – Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
- Jerzy Woźniakiewicz – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
- Łukasz Zych – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich
Do współpracy zaproszeni zostaną także eksperci, w tym przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji kultury, stowarzyszeń oraz środowisk akademickich. Posiedzenia Zespołu będą odbywać się co miesiąc.
Reforma Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 3.0
Jednym z kluczowych zadań nowego Zespołu będzie przeprowadzenie prekonsultacji w ramach reformy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz 3.0). Minister Hanna Wróblewska podkreśliła, że nowa edycja programu będzie uwzględniać potrzeby i postulaty środowiska literackiego. Prace nad zmianami rozpoczynają się już w lutym, a ich wyniki zostaną poddane dalszym konsultacjom społecznym i rządowym.
Nowe programy wsparcia dla literatury
Ministerstwo zapowiada także uruchomienie nowych inicjatyw wspierających rynek książki:
- Program "Inne Tradycje" – dedykowany wydawcom publikacji o mniejszym potencjale komercyjnym. Obejmie wsparcie dla poezji, literatury krytycznej oraz publikacji o charakterze naukowym.
- Program pomostowy – adresowany do wydawców humanistycznych czasopism naukowych.
Obydwa programy ruszą w kwietniu, a ich budżet wyniesie 3,3 mln zł rocznie. Listy wytypowanych publikacji zostaną ogłoszone przez Instytut Książki w czerwcu.
Wyniki naboru do Programu "Czasopisma 2025"
Podczas konferencji minister Wróblewska ogłosiła także wyniki naboru do Programu "Czasopisma 2025". W tegorocznej edycji wsparcie otrzyma 51 projektów, a łączna kwota dofinansowania wyniesie niemal 5 milionów złotych. Program wspiera czasopisma kulturalne o istotnym znaczeniu społecznym, umożliwiając czytelnikom dostęp do wartościowych treści literackich i artystycznych.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.