Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – start prekonsultacji edycji 2026-2030
Reforma Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była jedną z głównych rekomendacji z obszaru czytelnictwa podczas współKongresu Kultury. Dziś, 28 lutego 2025 roku, rozpoczęły się prekonsultacje edycji na lata 2026-2030. Do końca marca br. będą odbywały się spotkania, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele samorządów, fundacji, stowarzyszeń i organizacji branżowych, działających w obszarze książki i czytelnictwa. W spotkaniach będą uczestniczyć również przedstawiciele dotychczasowych operatorów NPRCz 2.0: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki oraz Narodowego Centrum Kultury.
Efektem prekonsultacji będzie zebranie opinii środowiska na temat działań niezbędnych z punktu widzenia rozwoju sektora literackiego. Opinie, komentarze i rekomendacje zebrane podczas prekonsultacji zostaną opublikowane na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Będą one stanowiły punkt odniesienia do dalszych prac, w tym konsultacji międzyrządowych i społecznych.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.