Konferencja i warsztaty „Oko na świat”

grafika informacyjna Organizatorów
Podczas konferencji będziecie mieli radość rozmawiania o książkach z belgijską ilustratorka Kitty Crowther, nagrodzoną Nagrodą Literacką m.st. Warszawy autorką i ilustratorką Marią Strzelecka, księgarką i włoską bookaktywistką Dilettą Colombo, animatorką kultury i biblioterapeutką Lucyną Brzezińska-Eluszkiewicz, tłumaczką i badaczką literatury Anną Czernow, edukatorką i twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego Małgorzatą Swędrowską, autorem i dziennikarzem Adamem Robińskim oraz Joanną Piekarską – prezeską Polskiej sekcji IBBY i kierowniczką zakładu Edukacji Bibliotekarskiej Biblioteki Narodowej.
W drugiej części konferencji odbędą się praktyczne zajęcia wokół książek, bezpośrednie rozmowy i swobodna wymiana doświadczeń.
Wydarzenie jest wspierane przez Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Biblioteka Narodowa, współfinansowane ze środków z programu Kreatywna Europa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Włoski Instytut Kultury oraz Ryms. Magazyn o literaturze dla dzieci i młodzieży.
Organizatorami konferencji są wydawnictwa Tatarak, Widnokrąg i Wytwórnia.
Link do zapisów: https://forms.gle/2npvmQSeQhMfao5k6
Miejsce: Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, Warszawa
Data: 14 marca 2025 r. (konferencja: 8.00-13.30 / warsztaty: 14.30- 17.30)
PROGRAM
8.30 – rejestracja
9.00 – 9.30 Powitanie gości i prezentacja projektu „Witamina Czy” – Magda Kłos-Podsiadło (Wytwórnia), Anna Nowacka-Devillard (Widnokrąg), Monika Wróbel-Lutz (Tatarak)
9.30 – 10.30 Dyskusja „Oko na radość czytania”
Biblioterapeutka, edukatorka i autor książek w rozmowie o poszukiwaniu przyjemności czytania.
Goście: Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Joanna Piekarska, Adam Robiński
Prowadząca: Agata Napiórska
10.30 – 11.30 „Powołanie do błądzenia” (La vocazione di perdersi), pokaz włoskiego filmu dokumentalnego o edukacji czytelniczej
11.30 – 11.45 Sesja pytań i odpowiedzi z aktywistką literacką i księgarką Dilettą Colombo (Spacio B**K, Mediolan)
Tłumaczenie z języka włoskiego: Ewa Nicewicz
11.45 -12.30 Przerwa kawowa
12.30 – 13.30 Dyskusja „Oko na książkę obrazkową”
Dwie wybitne autorki książek dla dzieci w rozmowie o swoim warsztacie pracy i filozofii twórczej.
Gościnie: Kitty Crowther i Maria Strzelecka
Prowadząca: Agata Napiórska
Tłumaczenie z języka francuskiego: Patrycja Łobacz
13.30 – 14.30 przerwa obiadowa
14.30 – 17.00 warsztaty dla bibliotekarzy
W części warsztatowej zaproszeni eksperci zaprezentują swoje sposoby pracy z książkami w bibliotekach.
Prowadzące warsztaty: Kitty Crowther, Joanna Bartosik, Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Diletta Colombo, Małgorzata Swędrowska, Anna Czernow
17.00 – 17.30 podsumowanie warsztatów, zaświadczenia dla uczestników
Serdecznie zapraszamy Bibliotekarki i Bibliotekarzy, wszystkich animatorów czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.