Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza, Bibliotekarek i Bibliotek

08.05.2025
Świętujemy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza, Bibliotekarek i Bibliotek.
8 maja to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych książkowych dni w roku. To dzień, w którym o pasji czytania książek, misji propagowania czytelnictwa i szerokiego dostępu do woluminów oraz o otwartości na spotkanie z drugim człowiekiem – użytkownikiem biblioteki, a także o bolączkach i wyzwaniach współczesnego bibliotekarza mówi się głośno i intensywnie.

Postanowiliśmy zajrzeć za kulisy pracy wspaniałych osób, które sprawiają, że biblioteki ożywają i stają się miejscem przyjaznym dla każdego. Bibliotekarze i Bibliotekarki to nasi Bohaterowie! Zapytaliśmy ich o zawodowe marzenia, codzienne wyzwania i o to, co najbardziej lubią w swoim miejscu pracy. Przeczytajcie!

Co jest najfajniejsze w Twojej bibliotece?

Ania z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce: „Najfajniejsze w mojej bibliotece jest to, że to miejsce żyje – nie tylko książkami, ale przede wszystkim ludźmi. Każdy dzień przynosi coś nowego: rozmowę z czytelnikiem, odkrycie ciekawej książki, uśmiech dziecka na zajęciach”. Bibliotekarka Dorota dopowiada: „To fakt, że do działań inspirują ją czytelnicy i tętni życiem dzięki wspaniałej społeczności – od kolorowych zajęć plastycznych, przez spotkania z przedszkolakami, po warsztaty wzmacniające dobrostan osób w każdym wieku. A wszystko łączy książka, która umożliwia lepsze poznawanie siebie, innych i świata wokół!”

Bibliotekarki i Bibliotekarze z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Miechowie: „Zgrany zespół bibliotekarzy i użytkownicy, którzy wracają do nas zadowoleni”.

Julia z Biblioteki w Drezdenku: „Kot Szekspir, nasz ekspert od promocji i gadatliwy uciekinier, który jest ulubieńcem naszych czytelników”.

Bibliotekarki z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie: „Najfajniejsze w naszej bibliotece jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – nie tylko miłośnicy książek! Można spędzić wolny czas grając w gry planszowe, karciane, na PlayStation, układając puzzle czy uczestnicząc w ciekawych spotkaniach. Mamy szeroką ofertę kół dyskusyjnych – Dyskusyjny Klub Filmowy, DKK dla młodzieży i dorosłych, Koła Gier Planszowych dla różnych grup wiekowych, w tym także dla seniorów. Do tego regularnie organizujemy różnorodne wydarzenia kulturalne, które łączą ludzi i inspirują. To miejsce, które żyje – nie tylko książkami!”

Co jest największym wyzwaniem w Twoim zawodzie?

Bibliotekarki i Bibliotekarze z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Miechowie: „Największym wyzwaniem w naszym zawodzie jest nadążenie za dynamicznie zmieniającym się światem i dostosowanie do niego działań biblioteki”.

Bibliotekarki Ania i Dorota z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce: „Największym wyzwaniem w pracy bibliotekarza jest dostosowanie się do zmieniających się potrzeb czytelników i świata wokół nas. (…) Tworzenie oferty dostosowanej do różnorodnych potrzeb odbiorców – od najmłodszych po seniorów – przy jednoczesnym ograniczonym budżecie i przestrzeni. Jednak bibliotekarze to bardzo kreatywna grupa zawodowa i sprawnie wykorzystujemy każdy grosz i centymetr, by organizować atrakcyjne wydarzenia i wartościowe projekty dla swoich społeczności”.

Julia z Biblioteki w Drezdenku: „Polecenie książki, która zapadnie w pamięć naszym czytelnikom”.

Bibliotekarki z Nysy: „Bibliotekarz musi dziś łączyć tradycję z nowoczesnością – dbać o dziedzictwo i rozwój czytelnictwa, a jednocześnie nadążać za technologią i zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Coraz częściej pełni rolę edukatora, animatora kultury i specjalisty od nowych mediów. Dużym wyzwaniem jest także angażowanie lokalnej społeczności i tworzenie biblioteki jako otwartego, inspirującego miejsca spotkań”.

Ostatnie pytanie, najważniejsze – czego sobie życzysz z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek?

Bibliotekarka Ania z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce „Z okazji Dnia Bibliotekarza życzę sobie życzliwych czytelników i mnóstwa nowych, interesujących książek”. Bibliotekarka Dorota: „W dniu naszego święta życzę spełnienia marzeń – tych zawodowych, jak i prywatnych. Chwili wytchnienia i zadbania o swój komfort i dobrostan, bo wiadomo – szczęśliwy i wypoczęty bibliotekarz, to kreatywna i rozwijająca się biblioteka, a tym samym – szczęśliwy czytelnik! I żebyśmy mieli możliwość częściej kierować naszą kreatywność na działania, a nie na szukanie funduszy i przestrzeni na nie”.

Julia z Biblioteki w Drezdenku: „Więcej czasu na czytanie książek oraz dobrej pogody na czytanie na świeżym powietrzu”.

Bibliotekarki i Bibliotekarze z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Miechowie: „Życzymy sobie nieustającej inspiracji, otwartości na zmiany oraz satysfakcji z łączenia świata książek z nowoczesnymi technologiami – tak, by biblioteka zawsze była miejscem ciekawym i przyjaznym dla każdego”.

Bibliotekarki z Nysy: „Z okazji Dnia Bibliotekarza wielu z nas marzy o nowej, nowoczesnej bibliotece – dostosowanej do potrzeb osób ze specjalnymi wymaganiami, z przestrzenią na bogaty księgozbiór, dobrze wyposażoną salą na wydarzenia i lepszym sprzętem, który ułatwia codzienną pracę. Marzy się też doba dłuższa o kilka godzin, żeby bibliotekarze mieli wreszcie czas… na czytanie. Bo przecież miłość do książek to wciąż serce tego zawodu”.

A zatem wszystkim Bibliotekarzom i Bibliotekarkom życzymy niewyczerpanej pasji, niezliczonych pomysłów na czytelnicze działania, radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy, docenienia – w każdym wymiarze – Waszych codziennych wysiłków na rzecz rozwoju Bibliotek i czytelnictwa. Dziękujemy, że jesteście!

Autor plakatu: Lex Drewinski dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.