Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”
Drodzy, koniecznie sprawdźcie program wydarzeń w swojej bibliotece, bowiem Bibliotekarze i Bibliotekarki z pewnością przygotowali dla Was masę atrakcji, takich jak: wystawy, wernisaże, warsztaty, recitale, spotkania autorskie, animacje dla dzieci, quizy, pikniki, wspólne odkrywanie kultury i sztuki, akcje bookcrossingowe i czytelnicze, rozmowy i wiele, wiele innych inicjatyw. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Biblioteka. Lubię tu być
Autorką hasła tegorocznej edycji jest Agnieszka Marcinkowska, która na stronie Tygodnia Bibliotek tak podsumowuje swój pomysł:
„Obecnie biblioteka to nie tylko Wypożyczalnia książek/lektur. To miejsce spotkań, rozmów, warsztatów. To już nie jest ciche miejsce.
To miejsce, w którym można ciekawie i kreatywnie spędzać czas. To miejsce, w którym lubi się być. Ze sobą, z książką, z przyjaciółmi, z innymi”.
Trudno się z tym hasłem nie zgodzić. Biblioteki to miejsca pełne możliwości, regały z książkami to często zalążek szerszych działań kulturalnych i akcji czytelniczych. Więcej – to miejsca otwarte i przyjazne, przestrzenie spotkań i rozmów, co może wydawać się nieoczywiste, ale często to właśnie tam zawiązują się i są wzmacniane więzi lokalnej społeczności. Skorzystajcie z tego demokratycznego przywileju – odwiedźcie Bibliotekę w swoim miasteczku czy dzielnicy. Nie będziecie żałować, a trwający właśnie Tydzień Bibliotek to tylko dodatkowy, znakomity ku temu argument.

Autor plakatu: Lex Drewinski dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.