Zakończono prekonsultacje dotyczące kolejnej edycji NPRCz

16.06.2025
Przedstawiamy wyniki prekonsultacji, które stanowiły jeden z pierwszych kroków w kierunku nowej odsłony programu wspierającego rozwój czytelnictwa w Polsce.
W związku z końcem obecnej edycji NPRCz 2.0 rozpoczęto prace nad nową odsłoną programu. Jednym z pierwszych etapów były prekonsultacje z przedstawicielami środowisk książki i czytelnictwa.

Prekonsultacje zakończone 14 marca były jednym z pierwszych etapów prac nad kolejną edycją programu wspierającego rozwój czytelnictwa w Polsce.

W spotkaniach i konsultacjach udział wzięli przedstawiciele instytucji działających w obszarze książki i czytelnictwa oraz Operatorzy NPRCz 2.0 (Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowe Centrum Kultury). Zebrano opinie na temat dotychczasowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz propozycje i postulaty dotyczące jego kontynuacji. Informacje pozyskano m.in. za pomocą specjalnego formularza, a następnie poddano je analizie.

Wnioski z prekonsultacji stanowią istotny element w procesie tworzenia NPRCz 3.0, którego opracowanie – decyzją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej – zostało powierzone Departamentowi Mecenatu Państwa.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z prekonsultacji poniżej – dokument zawiera zarówno podsumowanie zgłoszonych opinii, jak i kierunki, w jakich powinna zmierzać kolejna edycja programu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.