Sportowcy w bibliotekach. Aleksandra Gryka w Mediatece MeMo w Łodzi [FOTORELACJA]

17.04.2024
17 kwietnia w Mediotece Memo w Łodzi odbyło się spotkanie z Aleksandrą Gryką, zawodniczką ŁKS-u Commerceconu Łódź oraz reprezentantką Polski, podzieliła się ona swoją pasją do literatury i siatkówki.
Spotkanie zrealizowane we współpracy z Polską Ligą Siatkówki w ramach akcji "Czytaj i wejdź do gry"
Spotkanie zrealizowane we współpracy z Polską Ligą Siatkówki w ramach akcji "Czytaj i wejdź do gry"

Podobnie jak trening fizyczny, czytanie jest doskonałym ćwiczeniem dla naszych mózgów. Obie te aktywności rozwijają naszą inteligencję, umożliwiając nam lepsze zrozumienie świata. Pobudzają wyobraźnię, wzmacniają zdolność skupienia uwagi, inspirują do podejmowania działań oraz efektywnie pomagają w redukcji stresu. Niewątpliwie wiedzą o tym zawodowi sportowcy, którzy otwarcie wyrażają swoje zainteresowanie literaturą i zachęcają razem z nami do sięgania po książki.

Zdjęcia autorstwa Alicji Hurko

Czytaj i wejdź do gry!

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.