Krótkie materiały filmowe promujące bibliotekę

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 powstały materiały promocyjne dla bibliotek publicznych i szkolnych. W pakiecie znalazły się trzy animacje prezentujące biblioteki jako nowoczesne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz lokalne ośrodki życia społecznego.

Biblioteka to dużo więcej niż tylko papierowe książki

Celem materiałów jest zaprezentowanie szerokich możliwości oraz różnorodności oferty tworzonej przez biblioteki w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania użytkowników – zarówno tych  najmłodszych dorosłych i seniorów, jak też całych rodzin. Animacje są elementem kampanii społecznej NPRCz 2.0 mającej na celu popularyzowanie czytelnictwa i bibliotek jako miejsc atrakcyjnych dla różnych grup wiekowych.

Filmy w nowoczesny i przystępny sposób pokazują, że współczesne biblioteki oprócz książek mają dla czytelników wiele innych atrakcyjnych propozycji spędzania czasu, w tym wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, integrujących lokalne społeczności. Dzięki bogatej ofercie skierowanej do czytelników biblioteki aspirują do pełnienia roli tzw.  „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) i w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania dostępu do kultury i uczestnictwa w niej okolicznych mieszkańców.

To miejsca inspirujących spotkań i rozmów z pisarzami, podróżnikami, fotografami oraz innymi twórcami kultury, pokazów filmowych, koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, a nawet warsztatów rysowania komiksów, wiedzy o kosmosie oraz lekcji komputerowych i programowania. Jednocześnie, idąc z duchem czasu, biblioteki udostępniają książki w formatach cyfrowych np. audiobooki i ebooki, konsole do gier, a nawet stają się galeriami sztuki multimedialnej poprzez rozbudowane mediateki.

Wszystkie trzy animacje łączy wspólne hasło: „Biblioteka to miejsce spotkań – ludzi, idei, myśli, doświadczeń, szeroko pojętej kultury. Sprawdź, jak wiele możesz zrobić w swojej lokalnej bibliotece!".

Opublikowane na stronie internetowej NPRCz 2.0 filmy mogą być bezpłatnie wykorzystane przez pracowników bibliotek publicznych i szkolnych jako element uzupełniający ich dotychczasowe działania, takie jak np. lekcje biblioteczne, warsztaty edukacyjne czy pokazy filmowe.

Animacje w ramach NPRCz 2.0 przygotowała Magda Arażny (magdarysuje.pl).

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).