Architektura knihoven – konferencja o architekturze bibliotek w Ostrawie

15.06.2022
8 czerwca w czeskiej Ostrawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona architekturze bibliotek zatytułowana „Architektura knihoven”. Jedną z prelegentek była Anna Zagórska, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki.

Wydarzenie zorganizowane przez Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (Związek Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej, SKIP) było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się nietuzinkowymi pomysłami dotyczącymi aranżacji czy modernizacji bibliotek.

Szczegóły wydarzenia

Uczestnicy konferencji wysłuchali inspirujących wystąpień, które poruszały wiele istotnych tematów, takich jak m.in. cele zrównoważonego rozwoju w kontekście projektowania przestrzeni bibliotecznych i działań merytorycznych podejmowanych w bibliotekach, zagospodarowanie przestrzeni postindustrialnych na cele kulturalne czy twórcze wykorzystanie w architekturze i aranżacji bibliotek elementów lokalnej tożsamości i kultury.

Na konferencji była obecna przedstawicielka Instytutu Książki, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych Anna Zagórska. Zaprezentowała ona założenia i cele działań podejmowanych w ramach programu „Infrastruktura bibliotek”. Wystąpienie było nie tylko okazją do przekazania informacji dotyczących założeń programowych, ale przede wszystkim szansą na zaprezentowanie wybranych, najbardziej udanych realizacji – bibliotek zbudowanych lub zmodernizowanych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. W trakcie wystąpienia udało się również wyświetlić fragmenty filmu „Dobra biblioteka. Jak „Infrastruktura bibliotek” zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?”. Film zaprezentowano w wersji z angielskimi napisami. W każdej chwili można go obejrzeć także online.

Program „Infrastruktura bibliotek” budził wiele uznania wśród uczestników konferencji. W rozmowach doceniano jego założenia, długofalowość i zrealizowane dzięki temu wsparciu inwestycje biblioteczne. Przedstawicielki i przedstawiciele czeskich i słowackich bibliotek podkreślali wyjątkowość tego programu, który z ich perspektywy okazuje się godnym pozazdroszczenia świadectwem realnego zaangażowania państwa, w tym państwowych instytucji kultury, w rozwój bibliotecznej infrastruktury.

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).