BLISKO – Dobre Praktyki w bibliotece

26.05.2024
Autorami zbioru Dobrych Praktyk BLISKO są beneficjenci programu; bibliotekarki i bibliotekarze z całej Polski.
Zainspiruj się działaniami beneficjentów kierunku interwencji 4.1 BLISKO Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Dobre Praktyki BLISKO to zbiór ciekawych działań 20 bibliotek, które są beneficjentami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W ramach kierunku interwencji 4.1 realizowane są: warsztaty, konkursy dla czytelników, koncerty muzyczne, spotkania autorskie, a także festiwale.

W Lipnie zorganizowano konkurs dla powracających użytkowników biblioteki, w Morągu zaaranżowano przestrzenie dla młodzieży, Zakopane postawiło na temat rozwoju osobistego i korzyści płynących z samorealizacji, a w Raciborzu powstał Klub Ojca. Jeżeli poszukujesz inspiracji do nietypowych działań w swojej bibliotece, to sprawdź Dobre Praktyki!

Konkurs BLISKO - Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność - adresowany jest do bibliotek publicznych będących samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury oraz samorządowych instytucji kultury dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska lub miasto na prawach powiatu do 100 tys. mieszkańców oraz pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NCK oraz wydatków dokonywanych z tych środków.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.