„Czytaj i wejdź do gry” z AMP Futbol Polska [FOTORELACJA]

22.06.2024
22 czerwca w Radomiu odbył się finałowy turniej sezonu 2024 AMP Futbol Ekstraklasy. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zaangażował się w to wydarzenie sportowe w ramach kampanii „Czytaj i wejdź do gry”.
Spotkaliśmy się na finałowym turnieju AMP Futbol Ekstraklasy. Łączymy sportowe pasje z zamiłowaniem do czytania!

AMP Futbol to piłka nożna zawodników po amputacjach. Sport, pasja, umiejętności, upór, chęć zwycięstwa – AMP Futbol zapewnia świetne widowisko sportowe i wyjątkowa odsłona akcji „Czytaj i wejdź do gry”.

Na miejscu obok emocjonującego meczu odbył się liczne animacje w strefie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, przez cały czas towarzyszyły nam również książki w strefie relaksu.

Quiz literacki skierowany do wszystkich kibiców na trybunach był głównym punkt naszego sobotniego programu wydarzeń. Pytaliśmy o Wasze ulubione książki, lokalną bibliotekę, klasyki polskiej literatury i współczesne wydarzenia literackie, a także o Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, którzy wrócili do domów z książkowymi nagrodami!

To był prawdziwe emocje, dziękujemy za tak liczne przybycie!

Fot. Narodowe Centrum Kultury/Maciej Głaz

Czytaj i wejdź do gry!

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.