„Eureka Biblioteka!” – cykl reportaży o bibliotekach. Kolejne odcinki

04.03.2023
TVP Kultura, sobota
4 marca na antenę TVP Kultura powraca cykl reportaży „Eureka Biblioteka!”, opowiadających o bibliotekach wspieranych przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Pierwsze trzy odcinki serii „Eureka Biblioteka!” widzowie TVP Kultura mogli obejrzeć pod koniec 2022 r. Teraz cykl reportaży zostanie wyemitowany w całości. Od 4 marca 2023 r. co tydzień prezentowany będzie jeden z szesnastu odcinków. W najbliższą środę wraz z prowadzącym Krzysztofem Grzybowskim odwiedzimy Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Opowieść o współczesnych bibliotekach

Reportaże z cyklu „Eureka Biblioteka!” to opowieść o współczesnych polskich bibliotekach, które oferują znacznie więcej niż tylko książki. W każdym odcinku reportaż opowiada o jednej wybranej bibliotece z danego województwa, która została zmodernizowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) i wyróżnia się bogatą ofertą wydawniczą i kulturalną.

„Eureka Biblioteka!” to również opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty edukacyjno-kulturalne czy spotkania z ludźmi kultury. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi książkomatami do wypożyczania książek oraz wrzutniami do ich zwrotu.

Prezentowane biblioteki wraz ze swoją rozbudowaną ofertą wykraczają poza swoje standardowe funkcje i tradycyjny wizerunek. Dzięki NPRCz 2.0 placówki te przeżywają dziś swój renesans. Zapraszamy w podróż po najciekawszych polskich bibliotekach!

Kolejne odcinki reportaży emitowane będą co tydzień w każdą sobotę zaczynając od 4 marca o godz. 15.50.

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).