„Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – szkolenia online dotyczące raportów częściowych

23.04.2024
Instytut Książki zaprasza beneficjentów „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” na spotkania szkoleniowe poświęcone zasadom wypełniania raportów częściowych z realizacji zadania oraz obowiązkom powiązanym z wydatkowaniem i rozliczaniem transz dofinansowania.
Na spotkania zapraszamy zwłaszcza przedstawicielki i przedstawicieli bibliotek, w których inwestycje rozpoczęto w 2024 roku.

Spotkania poprowadzi Beata Najbar-Kołodziej, główna specjalistka z Działu Analiz i Projektów Specjalnych Instytutu Książki, która od wielu lat zajmuje się m.in. rozliczaniem projektów realizowanych w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Wspierać będzie ją Anna Kurtek, specjalistka z tego samego działu, która również rozlicza realizowane przez beneficjentów zadania inwestycyjne.

Spotkania są bezpłatne i odbędą się w dwóch terminach:

  • 23 kwietnia od godz. 11:00 
  • 26 kwietnia od godz. 11:00 

Tematyka obu spotkań będzie tożsama, uczestników prosimy o wybranie dogodniejszego dla nich terminu. Spotkania odbędą się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. W trakcie spotkań będzie możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym.

Uwaga! Prosimy o wcześniejsze zapisy. Zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu proszę przesłać na adres: b.najbar-kolodziej@instytutksiazki.pl – w wiadomości prosimy o wskazanie, jaki termin spotkania Państwa interesuje.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Instytut Książki

Działania Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 koncentrują się Priorytecie 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, a więc na wzmocnieniu potencjału bibliotek publicznych przez inwestycje w ich infrastrukturę. Z perspektywy gmin wiejskich, a także mniejszych ośrodków i średniej wielkości miast, gdzie dostęp do wysokiej jakości usług bibliotecznych bywa wciąż ograniczony, maksymalizacja potencjału bibliotek w życiu lokalnych społeczności to szczególnie ważne zadanie. Priorytet służy:

  • dostosowaniu infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów,
  • zwiększeniu atrakcyjności świadczonych usług (szczególnie przez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie),
  • stworzeniu w bibliotekach odpowiednich warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców.

O dofinansowanie (od 500 000,00 zł do 2 250 000,00 zł) mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury – gminne biblioteki publiczne będące samodzielnymi instytucjami kultury, a także gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Środki można przeznaczyć na budowę, przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację biblioteki, wraz z jej wyposażeniem. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 biblioteki publiczne, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak w i miastach do 100 tys. mieszkańców, będą miały szansę wzmocnić swój potencjał, umocnić się w roli miejsc przyjaznych odbiorcom i nowoczesnych centrów życia kulturalnego lokalnych społeczności.