Kibicujemy i czytamy podczas 70. Memoriału Janusza Kusocińskiego!

18.05.2024
Strefa NPRCz 2.0 podczas 70. Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie 18 maja.
18 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się wielkie święto „królowej sportu”. 70. edycja Memoriału Janusza Kusocińskiego to gwarancja pasjonującego lekkoatletycznego widowiska. To doskonała okazja, by zobaczyć wybitnych polskich sportowców w akcji oraz spędzić z nami aktywnie czas w strefie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Trening ciała i trening umysłu to jest to! Nie może nas tam zabraknąć, dlatego widzimy się na błoniach Stadionu Śląskiego w godz. 14:00-18:00. Wspólnie z nami wypełni Wam czas wspaniały zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie. Szykujemy dla Was dużo atrakcji. Możecie spodziewać się stref: aktywności i relaksu, udostępnimy Wam bogatą biblioteczkę, w której nie zabraknie książek o sporcie, a najmłodszych zaprosimy do zabawy w Molowe Koło Fortuny. Spotkacie u nas wielkiego mistrza w pchnięciu kulą, ambasadora naszej akcji „Czytaj i wejdź do gry”, Tomasza Majewskiego.

Memoriał Janusza Kusocińskiego to wyjątkowe wydarzenie skupiające zawodników światowego formatu, w tym polskie gwiazdy lekkiej atletyki: Anitę Włodarczyk, Ewę Swobodę, Natalię Kaczmarek, Justynę Święty-Ersetic, Piotra Liska, Pawła Fajdka. Jubileuszowa edycja wydarzenia zaliczona jest do cyklu World Athletics Continental Tour Silver i będzie pierwszym mityngiem tak wysokiej rangi rozegranym w Polsce w bieżącym roku. Będzie to też pierwszy test dla sportowców przed tegorocznymi Mistrzostwami Europy w lekkoatletyce w Rzymie i Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Warto też zwrócić uwagę i przybliżyć sylwetkę patrona imprezy, Janusza Kusocińskiego, bo to postać nietuzinkowa. Mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 metrów. Wybitny sportowiec przedwojennej Polski, który włączył się w obronę kraju we wrześniu 1939 roku. Więzień Pawiaka, zginął zamordowany przez hitlerowców w 1940 roku w Palmirach pod Warszawą.

Zapraszamy serdecznie na rozgrzewkę z książką do strefy NPRCz 2.0 przed rozpoczęciem 70. Memoriału Janusza Kusocińskiego! Do zobaczenia!

Czytaj i wejdź do gry!

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.