Konferencja beneficjentów BLISKO [FOTORELACJA]
Pierwszy dzień konferencji odbył się w Bibliotece Narodowej, która przedstawiła uczestnikom swoje projekty i zbiory cyfrowe. W trakcie panelu dyskusyjnego poruszono temat współczesnego czytelnika i jego zwyczajów oraz wymieniono się spostrzeżeniami na temat aktualnych potrzeby bibliotek i ich pracowników,
Drugiego dnia uczestników konferencjo ugościła Publiczna Biblioteka Gminy Grodzisk Mazowiecki, której historia budowy nowej siedziby była przedmiotem jednego z wykładów. W panelu dyskusyjnym udział wzięli lokalni działacze społeczni, przedstawiciele stowarzyszeń oraz mediów, którzy omówily elementy składające się na BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Bibliotekarze i bibliotekarki mieli również okazję do wzięcia udziału w warsztatach sieciujących oraz wizytach studyjnych.
Konferencja była częścią wsparcia szkoleniowego dla beneficjentów konkursu dotacyjnego BLISKO, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach NPRCz 2.0. Współorganizatorami wydarzenia byli: Biblioteka Narodowa w Warszawie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Operatorzy programu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.
Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych: