Konferencja „Czytelnictwo to Demokracja i Bezpieczeństwo”
W programie zaplanowano wystąpienia i dyskusje z udziałem uznanych ekspertów i ekspertek z Polski i zagranicy – m.in. dr. Piotra Araka, głównego ekonomisty VeloBanku i współtwórcy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Jonathana Douglasa z National Literacy Trust, dr. Tomasza Gajderowicza z Instytutu Badań Edukacyjnych, Diany Gerald – szefowej brytyjskiego BookTrustu, a także dziennikarzy Jarosława Gugały i Aleksandry Karasińskiej. Na scenie pojawią się też pisarka Åsa Lind, ekspertka od dezinformacji Maia Mazurkiewicz, liderka rynku doradztwa personalnego Maja Meissner, dyrektor NCK Robert Piaskowski, filozof Tomasz Stawiszyński, prof. Adriaan van der Weel – badacz wpływu cyfryzacji na czytanie, oraz Małgorzata Mroczkowska-Horne z Konfederacji Lewiatan. Gościem specjalnym będzie także Kyle Zimmer – prezeska amerykańskiej organizacji First Book, która od lat działa na rzecz dzieci ze środowisk defaworyzowanych.
Wydarzenie skierowane jest do osób działających na styku edukacji, kultury, polityki społecznej i bezpieczeństwa – nauczycieli, badaczy, urzędników, dziennikarzy, liderów lokalnych i decydentów. Główne tematy to m.in. rola czytania w kształtowaniu liderów zdolnych do współpracy, przeciwdziałanie dezinformacji, rozwój kompetencji obywatelskich i budowanie społecznej odporności na kryzysy.
Konferencja będzie transmitowana na żywo na profilu Fundacji Powszechnego Czytania. Zachęcamy do dołączenia online i śledzenia rozmów, które pokazują, że książki i kompetencje językowe to dziś jeden z fundamentów silnej, demokratycznej wspólnoty.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.