Nowa siedziba Biblioteki Publicznej Gminy Tuchomie

07.01.2024
Nowa siedziba biblioteki w powiecie bytowskim jest miejscem nowoczesnym, ekologicznym i dostępnym dla każdego użytkownika.
Przenosiny do nowej siedziby trwały od początku grudnia, a oficjalne otwarcie miało miejsce w niedzielę 7 stycznia. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W nowej placówce Biblioteki w Tuchomiu pojawiły się energooszczędne rozwiązania takie jak fotowoltaika i pompa ciepła. Nowoczesne rozwiązania dotyczą także wyposażenia wnętrz; architektura bez barier, stoły multimedialne, gogle VR, sala konferencyjna oraz komputery z dostępem do internetu. Dzięki zmianom placówka będzie mogła odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, zapewniając im dostęp do nowoczesnych katalogów książek, spotkań, warsztatów, szkoleń dla seniorów oraz innowacyjnych kółek dla dzieci. W porównaniu do poprzedniej siedziby nowa placówka biblioteki powiększyła się trzykrotnie, co również umożliwiło poszerzenie katalogu książek i nowości wydawniczych dostępnych na miejscu. Nowa siedziba jest również lepiej dostępna dzięki odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.

Zadanie Instytutu Książki (operator Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0) „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” polega na wzmocnieniu potencjału bibliotek publicznych przez inwestycje w ich infrastrukturę. Z perspektywy gmin wiejskich, a także mniejszych ośrodków i średniej wielkości miast, gdzie dostęp do wysokiej jakości usług bibliotecznych bywa wciąż ograniczony, maksymalizacja potencjału bibliotek w życiu lokalnych społeczności to szczególnie ważne zadanie.

Inwestycja w nową siedzibę Biblioteki Publicznej Gminy Tuchomie to koszt prawie 3 mln zł, a dofinansowanie w ramach „Infrastruktura bibliotek” wyniosło 2 mln 365 tys. zł. Pozostałe koszty pokrył samorząd gminy.

fot. Biblioteka Publiczna Gminy Tuchomie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.