NPRCz 2.0 obejmuje patronatem dyskusję panelową na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie

23.05.2024
Dyskusja panelowa „Czytanie czysta frajda” Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych Polskiej Izby Książki odbędzie się w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Czytanie - czysta frajda! Co zrobić, by dzieci kojarzyły czytanie z przyjemnością i propozycje uatrakcyjnienia procesu czytania. Panel z okazji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się pod patronatem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, z bogatą ofertą wydawniczą dla czytelników w różnym wieku, także tych najmłodszych, z oferują również liczne spotkania autorskie i intersujące debaty. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 objął patronat nad dyskusją panelową „Czytanie - czysta frajda” Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych Polskiej Izby Książki, adresowaną do osób pracujących z dziećmi, w szczególności nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów.

Operatorów NPRCz 2.0 będzie reprezentować Gabriela Dul - polonistka, biblioterapeutka, członkinia Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego i Polskiej Sekcji IBBY, autorka publikacji Przystanek: książka! Podręcznik dobrych praktyk dla promotorów czytelnictwa pracujących z dziećmi. W debacie udział wezmą również Marta Lipczyńska-Gil, redaktorka naczelna Kwartalnika RYMS, autorka książek dla dzieci, Edyta Pilch z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Alternatywnej Listy Lektur i Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog, kulturoznawca, założyciel Szkoły Staronia. Dyskusję poprowadzi Anna Nowacka-Devillard, przewodnicząca Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych. PIK. Panelowi będzie towarzyszyć wystawka książek wybranych do katalogu Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych PIK oraz materiały promocyjne wszystkich 13 wydawnictw Sekcji.

Eksperci będą rozmawiać o tym, co robić, by dzieci kojarzyły czytanie z przyjemnością i jak uatrakcyjnić im proces czytania. Celem debaty jest krótka diagnoza obecnej sytuacji dot. czytelnictwa i miejsca książki w szkołach i przedszkolach oraz przedstawienie już istniejących pomysłów i dobrych praktyk na uatrakcyjnienie procesu czytania i tych, które dopiero wejdą w praktykę. Ważnym elementem spotkanie będzie zebranie opinii i pomysłów od nauczycieli obecnych na panelu. W trakcie debaty będzie można zadawać pytania oraz wziąć udział w popanelowej ankiecie.

Debata odbędzie się w czwartek, 23 maja o godz. 13:00 w Pałacu Kultury i Nauki, sala Goethego (II piętro, za Salą Marmurową). Zapraszamy!

UWAGA! Obowiązują zapisy!

Plakat debaty pod tytułem

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.