Otwarcie Biblioteki Publicznej w Skulsku zmodernizowanej ze środków NPRCz 2.0

03.03.2023
Całkowity koszt inwestycji, zrealizowanej w okresie od listopada 2021 do końca 2022 r., wyniósł 2 666 040 zł, z czego 2 222 760 zł to kwota dofinansowania z NPRCz 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”, którego operatorem jest Instytut Książki. Pozostałą cześć wydatków pokrył lokalny samorząd.
3 marca 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej Gminy Skulsk zmodernizowanej dzięki środkom z Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, przekazanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kapitalny remont całkowicie zmienił wygląd i funkcjonalność budynku z lat siedemdziesiątych XX w. Służył przede wszystkim dostosowaniu obiektu do potrzeb mieszkańców, w szczególności osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań termomodernizacyjnych. Budynek został docieplony, wyposażony, m. in. w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła oraz klimatyzację.

Dzięki przebudowie poprawiła się estetyka biblioteki oraz zwiększyła jej przestrzeń użytkowa, a winda zewnętrzna ułatwiła dostęp do placówki dla osób starszych i ze szczególnymi potrzebami. W budynku pojawiło się miejsce do prowadzenia  zajęć z dziećmi i seniorami, a także nowoczesna czytelnia oraz kącik do czytania e-booków.

Dziś skulska biblioteka publiczna zaprasza nie tylko do wypożyczania książek, ale także uczestnictwa w różnorodnych zajęciach kulturalnych, spotkaniach autorskich, wieczorach poetyckich. Ponadto biblioteka zyskała nowoczesne wyposażenie, m.in. sprzęt komputerowy, animacyjny, regały, pufy, krzesła, stoliki oraz książkomat. Zagospodarowany został także teren wokół biblioteki i pojawił się wygodny parking.

„Dzięki modernizacji mieszkańcy Skulska i okolic będą mogli korzystać z obiektu w pełni dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaś nowocześnie wyposażone pomieszczenia z pewnością ułatwią pracę różnym grupom odbiorców – również dzieciom, młodzieży i seniorom. Wierzę, że przebudowa pozwoli bibliotece na lepszą i skuteczniejszą realizację swojej misji, która nie polega przecież wyłącznie na umożliwianiu mieszkańcom Gminy Skulsk kontaktu z książką, ale również na proponowaniu im jak najszerszej oferty kulturalnej” – napisał w liście gratulacyjnym do władz biblioteki dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapisz się na newsletter

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) „RODO" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel: 22 21 00 100 w celu subskrypcji newslettera NPRCz 2.0.

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).