Otwarcie nowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie

26.01.2024
Inwestycja została dofinansowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”, którego operatorem jest Instytut Książki.
Realizacja rozpoczętego w 2022 roku zadania kosztowała łącznie ponad 6 mln 280 tys. zł, z czego wsparcie w ramach „Infrastruktury bibliotek” wyniosło 2 mln 250 tys. zł.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie powstała w miejscu poprzedniej siedziby placówki, która nie spełniała wymogu swoich użytkowników. Aktualnie w bibliotece można znaleźć przestronną czytelnię i wypożyczalnię oraz uniwersalną salę spotkań, w której odbywać się będą warsztaty, pokazy taneczne, występy artystyczne i spotkania autorskie. Dzięki tym rozwiązaniom biblioteka stanie się nie tylko miejscem poświęconym książkom, ale także centrum kulturowym, w którym mieszkańcy gminy będą mogli rozwijać swoje różnorodne talenty i zainteresowania. We wnętrzu zaaranżowano także wygodne kąciki czytelnicze dla dzieci i dorosłych. Dzięki inwestycji sam budynek stał się także bardziej dostępny, dzięki czemu możliwe będzie poszerzenie działań kulturalnych i edukacyjnych wokół biblioteki.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.