Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Krużlowej Niżnej

15.02.2024
W czwartek 15 lutego odbyło się otwarcie nowej siedziby biblioteki w Krużlowej Niżnej, będącej filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Grybowie. Inwestycja została dofinansowana w ramach Priorytetu 2 NPRCz 2.0: „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
Realizację zadania rozpoczęto w 2022 roku, kosztuje ono łącznie ponad 3 mln 150 tys. zł, z czego wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wyniosło 2 mln 250 tys. zł.

Dotychczasowa siedziba była zbyt mała i odbiegała od współczesnych standardów. Ze względu na drewnianą konstrukckę budynek kilkukrotnie przechodził zalanie. Warunki lokalowe sprawiły, że zbiory biblioteki niszczały i nie było możliwe pełnienie przez niej funkcji lokalnego centrum kulturalnego.

Nowa siedziba biblioteki to nie tylko przechowalnia księgozbiorów i czytelnia, to również nowoczesne centrum kultury i integracji lokalnej społeczności, w którym znajdują się obecnie stanowiska do pracy z komputerem, przytulne kąciki czytelnicze, sala dla najmłodszych gości biblioteki oraz sala warsztatowa, która pomieści uczestników przyszłych spotkań czy dyskusji. Dodatkowo sam budynek spełnia teraz standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,

Uroczystość otwarcia biblioteki w Krużlowej Niżnej wzbogaciły występy artystyczne, prelekcja na temat bibliotek w regionie, a także oprowadzenie gości po nowym obiekcie.

Operatorem Priorytetu 2, który odpowiada za "Infrastrukturę bibliotek 2021-2025" jest Instytut Książki.

Fot. Instytut Książki/Piotr Gaborek

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.